Таксата за извиняване на отсъствия при боледуване на детето – възможност здравната система да се справя с недофинансирането или пореден начин да се вземат пари от родителите.

Галинка Павлова от Българския лекарски съюз, посочи, че тази такса е начин да се подпомогнат финансово лекарските практики, макар че няма да може да реши проблема им изцяло.

От началото на учебната година се увеличават извинителните бележки, върху които подпис и печат трябва да сложи д-р Стефанова. Голяма част от тях са поискани от родители на здрави деца.

Снимка: bTV

„Медицинската бележка за извиняване на отсъствия на детето от училище или детска градина се превърна в нещо, което решава проблеми, не свързани със здравето на децата, тоест отсъствия по всевъзможни причини. Детето отсъства поради проблем с родителя, детето не ходи на училище, защото прави нещо друго, детето трябва да получава, тоест неговите родители детски, а без въпросните бележки, извиняващи отсъствията това не може да се случи и така. Тоест това се превърна и в лекарство за решаване на много и социални проблеми”, коментира джипито д-р Силвия Стефанова. 

Снимка: bTV

Тя обявява такса за такъв документ- 3 лева. „Ние решихме, че няма да участваме в процеса на решаване на социални проблеми с медицински документи, очевидно не съвсем с вярно съдържание”, заявява тя.

Румен води децата си на преглед, защото са настинали в променливото време. Бащата е склонен да си плати за бележка, дори стига и по-далеч - няма против да плати и за преглед, въпреки че никой не му е поискал пари за това.

Снимка: bTV

Други родители не са съгласни да плащат. „Това е наглост. С 360 лв. как да лекувам децата си. Ето в момента ще ме пратят срецепта в аптеката, как да ги образовам при положение, че съм дала по 50- 60 лева за помагала, само за помагала, как да ги облека и да ми кажат да заплатя и медицинската бележка, просто е нагло”, категорична е Милена Сотирова.

Председателят на Районната колегия не може да прогнозира колко от колегите на д-р Стефанова ще последват примера й. Предполага, че това ще са тези, които имат повече пациенти до 18 години.

Снимка: bTV

„Няма как да бъдат санкционирани колегите, защото аз всяка услуга, която един общопрактикуващ лекар предлага и не му се заплаща от здравната каса, би могъл да поиска съответната сума от този, който иска тази услуга, така че няма начин да бъде санкциониран”, посочи д- р Румен Алексов, председател на Районната колегия на общопрактикуващите лекари в Кюстендил.

Това поне малко би компенсирало бумащината, свързана с издаването на бележки. 

Живка Бояджиева, председател на сдружението за развитие в българското здравеопазване, е категорична, че проблемът се корени в малкото осигуряващи се у нас. „Половината медицинска помощ у нас се плаща от пациента. В развитите страни този процент е около 10. Два милиона души се осигуряват, а останалите 4 млн. се покриват от бюджета и 1 млн. въобще не се осигуряват”, каза тя. 

Снимка: bTV

По думите й като родител е против да се плащат бележките, но и лекарският труд трябва да се плаща.  

Павлова добави, че държавата трябва да поеме таксите на тези, които са освободени, а като цяло е явно, че системата е изчерпала солидарния си модел.

Снимка: bTV

Експертите бяха категорични, че френският лечител Рене Мей е шарлатанин и мами  доверчивите и отчаяни хора.

Те обърнаха внимание, че хранителните добавки у нас не се регулират по никакъв начин и всеки може да продава и капсулова каквото иска.

Основателно ли е да се плаща за извинителните бележки за училище?