Днес Смолян чества 55 години от обединението на трите селища Устово, Райково и Смолян в единен град. Това става с указ от 18 юни 1960 г., а датата е обявена за празник на града с решение на общинския съвет от 2010г. От общината са подготвили редица прояви за отбелязване на годишнината, съобщи кореспондентът на bTV в региона.

Смолян е един от най-дългите градове в България - близо 25 км., защото е съставен от три отделни населени места.

Идеята за обединен град Смолян възниква още през 20-те години на миналия век. Тогава за първи път в Райково се събират кметовете на Устово, Райково и Смолян, заедно с околийския управител. По предложение на командира на гарнизона подп. Кусев, вземат съдбовно решение за развитие на трите селища.

Снимка: bTV

„Проф. Иширков пише една книга, в която първи той издига идеята за създаване на две големи селища по долината на река Арда, което аргументира, че така ще се улесни придвижването от Пловдив до Беломорието. Веднага след него Христо Караманджуков в броя си от 1 февруари 1937 г. на списание Родопа пише „Едно чудо е станало в Смолянско и по –точно в Райково“ . В дописката си описва една конференция свикана по идея на командира на тогавашния военен гарнизон в града, подп. Руменов , който събира кметовете на трите селища, околийският управител и издига ред тях идеята за изграждането на омнибусна линия, между трите селища, която реално да ги свърже, тъй като те се на разстояние от 3 км. Тогава никой не си прави илюзията, че това ще стане лесно това обединение на трите селища“. Това разказва директорът на Държавен архив Смолян Зоя Начева.

Първият омнибус тръгва от Смолян в съпровод на военна музика и щастливи родопчани. Тогава те не осъзнават, че така започва нова ера за трите селища. Радетел на идеята за обединен град е и родоповедът Стою Шишков, който прозорливо надниква в бъдещето.

Снимка: bTV

„Тези селища, Устово, Горно Райково, Долно Райково и Смолян, при едно обозримо бъдеще, ще се съединят и ще образуват най-големият в Средните Родопи град , с изключително красива природа, здравословност, с развити културни обществени, икономически, транспортни връзки“, пише Стою Шишков.

Идеята на видните родопчани става факт с Указ 227 от 18 юни 1960г., с който се постановява сливането на трите селища.

За пръв председател на Градския народен съвет е назначен  Никола Василев. От тогава до сега Смолян е управляван от 14 градоначалници. За кратък период, от 1974 до 1983 г., Смолян коренно е променен. На поляните възниква новия модерен общински център, който и до днес привлича интереса на туристи от страната и чужбина.