Журналист от Русе бе осъден заради материал в защита на деца от социален дом. Съдът призна репортер за виновен по обвинение, че е наклеветил служителка от дома, въпреки записа на интервюто с въпросната социална работничка.

Журналистът Ася Пенчева получила сигнал за насилие над деца в дом „Надежда" и отишла на място, за да направи проверка по случая и да го разкаже на страниците на регионалния вестник „Утро". Служителката в дома Ценка Благоева, която впоследствие завежда дело срещу репортера, й разказала, че нейна колежка е набила едно от децата. Всичко това е записано на диктофон.

„Включих си диктофона и не го изключих до последната минута от престоя си в дом „Надежда". Мислех си, че това би могло да ми помогне на някакъв по-следващ етап, като, разбира се, за съд не ми беше дошло и на ум. Аз си мислех за институции, за проверки, за доказване, защото дори ако на едно дете беше посегнато, и то дори с шамар, за мен това е насилие, никой няма право да го прави”, разказа Ася Пенчева.

В последствие срещу Ценка Благоева е заведено дело от колежката, която тя е обвинила в насилие. На свой ред Благоева подава жалба срещу Ася Пенчева заради клевета, като отрича да е давала съгласие да бъде записвана.

По време на делото обаче съдът отказва да признае аудиозаписа от интервюто като доказателство. Мотивът - записът не е направен по надлежния ред - с прокурорско разпореждане. Такова обаче се изисква само за специалните разузнавателни средства, но не и за журналистическата работа.

„Бях осъдена за това, че съм си свършила работата. За това, че съм използвала диктофон, единственото репортерско оръжие и нямаше сила, нямаше и начин да докажа правотата си”, каза Пенчева.

Парадоксалното е, че същият запис се признава от друг състав на Русенския съд и то по делото, които колежката на Ценка Благоева завежда срещу самата нея. Въпреки двойния стандарт, решението на съда е факт и журналистката ще трябва да плати 5000 лева глоба на държавата и 1000 лева обезщетение на социалната работничка, заедно с около 300 лева лихви. Ася Пенчева ще обжалва присъдата, а реакцията на колегите й не закъсня.

„За нас присъдата, която е издадена срещу Ася Пенчева, е недопустима, неадекватна и неприемлива. Тя беше издадена за това, че Ася Пенчева си е свършила работата съвестно, по всички правила на професията… Защо съдът не прие аудиозаписа, не можем въобще да си обясним. Надяваме се, че следващата инстанция ще поправи тази грешка. За нас това е грешка на правосъдната система в момента”, коментира главният редактор на „Утро" Младен Любенов.

Според дружеството на русенските журналисти към СБЖ решението на съда е посегателство върху свободата на словото

„Това е опит да се всее страх, да се ограничат правата не само на журналистите, но на гражданите, защото журналистите са тези, които са призвани да вадят проблемите на обществото, да ги показват”, смята председател на организацията Габриела Стефанова.

От програма „Достъп до информация" ще сезират фондацията, която защитава правата на журналистите. Ще бъде информирана и международната организация, която осъществява международен медиен мониторинг в страните от Югоизточна Европа.

bTV се опита да даде думата и на тъжителката Ценка Благоева, за да чуе и нейната позиция. След тридневен размисъл дали да застане пред нашата камера, Благоева отказа с мотива, че не вярва на русенските журналисти.