Жертвите на домашно насилие вече трябва да получават незабавна защита. Това става след обнародване на законовите промени.

В понеделник депутатите се събират извънредно за ремонт на текстовете. За да заработи механизмът обаче, предстои правителството да създаде Национален съвет за превенция и защита от домашното насилие. До тогава пострадалите могат да намерят помощ в кризисните центрове.

Центърът във Велико Търново е спасение за жертвите на домашно насилие. Психически вербален тормоз преживява и тази жена в пенсионна възраст.

Той ме е псувал. Псуваше родителите ми, майка ми Псуваше. Това не се търпи. За мене е недопустимо“, каза 79-годишната жена.

За три години 428 души, включително деца, са потърсили защита в центъра. Само тази година 45 от тях са изведени от средата на насилника.

„Имахме една жена, която се върна в средата на насилника и точно след два дена ни потърси отново, защото пак беше обект на насилие и след това вече си взе решението“, обяснява Наталия Петкова, управител на комплекс за социални услуги „Търновград“ - Велико Търново.

„Търсете ни! Доверете ни се! Ние има къде да ви подслоним, ще ви помогнем да се задейства цялата процедура заедно с адвокатите, с които работим“, казва и Росица Димитрова, директор на „Социални дейности и здравеопазване“ в община Велико Търново.

А вече спасилите също призовават: „Да не търпят дори вербална агресия. Ако това се повтаря многократно, хич да не се надяват, че някога ще спре“.

За 2022 г. идентифицираните случаи на домашно насилие са 736, от които 10 лица с увреждания, 188 жени, шестима мъже и 542 деца. Това показват данните от Доклад за равнопоставеността на жените и мъжете в България за миналата година. 

Към края на 2022 г. в кризисните центрове за деца са настанени 115 малчугана, а в тези за пострадали от насилие жени - 55 лица, пише още в доклада.