Първото, което питат инвеститорите в една страна, е дали работи съдебната система. Бизнес средата ще се подобри значително, след като се подобри качеството на правораздаването. Това заяви в „Лице в лице” началникът на кабинета на държавния глава Екатерина Захариева, която беше вицепремиер в двете служебни правителства на Росен Плевнелиев.

По думите ѝ в доклада си за правосъдието и борбата срещу корупцията и организираната престъпност на Европейската комисия за пореден път са били посочени неща, които всички в страната знаят.

Според нея смекчаването на тона на доклада означава, че Брюксел дава на България кредит на доверие, но той е много малък. „ЕК очаква от Народното събрани и министерството на правосъдието да придвижат реформата напред”, допълни тя.

Захариева подчерта, че за да се подобри бизнес средата в страната, трябва спешно да се направят и реформите в съдебната система. „70% от инвестициите в нашия район отиват в Румъния”, каза бившият вицепремиер, като допълни, че северната ни съседка действително е по-голяма, но и през последните години много е дръпната напред в областта на правосъдието.

„Не може да чакаме години наред решения по дела за фирми”, заяви тя. По думите ѝ при реформата не трябва да се „фокусираме само върху ВСС или прокуратурата, или съдиите”. Трябва интегриран подход, който да включва всички звена, заедно с тези на МВР, каза началникът на кабинета на държавния глава.

Днес, преди президентът на подпише указа за назначаването на Лозан Панов за председател на Върховния касационен съд, съдията е уверил, че ще работи активно за продължаване на реформата в съдебната система, предвидена в приетата от Народното събрание стратегия.

За критиките срещу стратегията за безплатно събиране Екатерина Захариева подчерта, че те са безпочвени и „знак на безпомощност”. „Аз съм участвала в писането на този закон”, припомни тя и определи програмата като една от най-смислените, започвали в България.

По думите ѝ ползите ще бъдат не само за хората, които ще получат безплатно саниране, но ще бъдат отворени нови работни места, а спестените пари от собствениците ще бъдат похарчени за друго, т.е по различни направления в икономиката. Освен това „колкото по-малко харчим енергия, толкова по-независими енергийно ще бъдем”, допълни бившият вицепремиер.