До 15 август ще бъде представен нов Закон за МВР. В него се предвижда промяна на нормативната база за работата на всички служби в МВР, нова организация на патрулната дейност, постоянни проверки на служителите за лоялност и намаляване на администрацията с 15%. Това обяви министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев.

„В момента действащият закон създава редица проблеми. Областните дирекции са юридически лица, като след гласуване на бюджета няма адекватни форми на контрол, които да позволяват да се следи каква част от средствата са изразходени, дали са изразходени целесъобразно и за какво точно. Главна дирекция „Национална полиция” не е в състояние да упражни контрол”, посочи министърът.

Предвижда се и законопроект на Закона за ДАТО. Предстоят нормативни промени, свързани с преминаване на ГДБОП в структурата на ДАНС.

„Работим по Наредба между МВР и ДАНС. Например при противодействие на наркотрафика и наркоразпространението ДАНС би трябвало да се занимава с производството и трафика, а МВР с разпространението. Международният тероризъм ще е изцяло на ДАНС, корупцията също ще е тяхна отговорност”, посочи Йовчев. Той каза още, че когато размерът на финансовите престъпления срещу бюджета е по-голям, ще е отговорност на ДАНС.

Част от мерките включват ограничаване на възможностите на министъра да се намесва в оперативно-издирвателната работа, разпорежданията за използване на СРС и т.н.

„Подслушванията ще спаднат с пъти, а ефективността от използване на СРС ще се повиши”, предрече Йовчев. „Резултатите от СРС се получават с голямо закъснение, което прави неефективна оперативната работа. Качеството на работа се влошава драстично, губи се информация. Хората в СДОТО са натоварени”, заяви министърът.

„Определили сме колко са възможностите в момента, колко телефона могат да се подслушват, колко обекта могат да се проследяват в един и същи момент. Броят на телефоните е 1250”, каза още Цветлин Йовчев. В края на тази седмица ще излезе заповед, с която ще се забранят всички дарения към МВР, с изключение на тези по международни договори.

Вътрешният министър не отговори конкретно как ще се избегне образуването на така наречените кухи дела, които се ползват само за отчет на дейност или за чадър на криминално-проявени. „Зависи от контролът, който упражняват ръководителите, искаме досъдебни производства, задържани лица, задържани автомобили”, коментира той.

За битката с битовата престъпност в отдалечените места, МВР ще разчита на самоорганизацията на гражданите. „Ще възстановим статута на извънщатния служител, бивши от МО и МВР, да бъдат включени в този процес”, добави той.

Въпреки че изпълнението на голяма част от програмата ще е под контрола на главния секретар, той остана безмълвен. Мотивът - не се чувствал готов за медийни изяви. дори това, че оперативният началник в МВР ще има отделна пресконференция, бе изговорено от министъра.