Язовирите, използвани за питейни нужди, са пълни над 80%, а тези за производство на ток - на 92%, показват данните на МОСВ към момента. За да успокои страховете от наводнения, министерството даде и сравнение със същия период в минали години - тази година има повече вода от предишните две, но пък през 2010 г. язовирите са били доста по-пълни.

Язовир Въча е пълен над 99,5%. Вчера е проверена изправността на изпускателите му, но засега не се налага те да бъдат използвани. Всички язовири в каскадата Доспат-Въча са пълни на 90-100 процента. Тази сутрин язовир Доспат е започнал да прелива, но не само с 20 литра в секунда.

Оперативното звено на екоминистерството да продължи източването им работа на ВЕЦ-овете и при необходимост - чрез отваряне на основните изпускатели и/или преливните клапи. Допълнително и общинските язовири са предупредени да се освободи обем в тях за осигуряване на нормално преминаване на очаквания приток.

С други думи състоянието на язовирите е нормално, а работа на „Язовири и каскади" е да осигури преминаването на високата вълна без щети за населението по поречието на река Марица.

Тя има стотици притоци винаги вдига ниво при всяко изпускане на по-голям язовир в Родопите. За да не стане опасна, реката се следи постоянно. За целта по поречието има поставени няколко автоматични станции, които в реално време подават информация към хидролозите, откъдето данните стигат до институциите.

Областният управител на Хасково Николай Нанев увери, че ситуацията се следи от дежурни служители 24 часа. „Реагираме във всеки един момент. Така е и в ситуационния център, така е и по общините, така че практиката ни показва, че действаме сравнително бързо,” коментира той пред bTV.

Според прогнозите днес река Марица е най-опасна. Затова в Хармални, където миналата година реката предизвика бедствие, дежурни екипи обикалят и следят нивото й във всеки момент.

Въпреки че опасност за населението няма, пълноводието плаши земеделците, защото водата често залива нивите им.

Друга критична точка в раойна е помпената станция край Харманли, където всяко вдигане на водата оставя без вода 17 села. „

„При високи води, при липса на дига водата навлиза в целия този помпен район. Това обикновенно трае при такива случки между 10 и 12 дин,” обясни Живко Касабов, ръководител на звено сигурност към община Харманли.

Денонощното наблюдение на Марица ще продължи и през следващите дни. Засега обаче опасност от наводнеия няма. Затова и страната ни не уведомила Турция за възможни наводнения.

Вчера зам.-министърът на икономиката Божан Стоянов направи изказване, че в момента имаме практически безплатна енергия от водните централи. Всъщност разходи очевидно има и ДКЕВР е определила цена на водата от ВЕЦ, която е близо два пъти по-скъпа от тази от ТЕЦ-овете. Така или иначе за битовите потребители е все едно, защото те плащат фиксирана цена.