Дебатът затова къде да отива вноската за пенсия - изцяло в НОИ или и в частен фонд - накара повече хора да се интересуват от темата. Приходната агенция отчита ръст в запитванията.

Кристиян Михайлов признава, че едва сега се е поинтересувал в кой частен фонд отива вноската му за втора пенсия. Когато е започвал работа, не е знаел, че трябва да избере фонд, затова е служебно разпределен в такъв. „Младите хора повече трябва да се интересувта от това къде отиват парите ни”, категоричен е младият мъж.

Сега Кристиян иска да смени фонда си с друг, тъй като смята, че парите му за втора пенсия могат да бъдат управлявани и по-добре.

В момента фондовете удържат от парите на вносителите две такси. С изключение на един, всички останали фондове работят на максималните такси - удържат 5% от всяка нова вноска и 1% инвестиционна такса веднъж годишно върху натрупаната сума.

„В никакъв случай не е маловажен дебатът за това какви да са таксите и доколко има възможност фондовете да управляват средствата с по-ниски такси", смята икономистът от „Отворено общество” Лъчезар Богданов.

Какво се случва с вноската след удръжките за такси? Сметката е на финансовия анализатор Христо Владимиров: Ако внесем 40 лв., през първата година те ще се стопят на 39,30 лв., ако фондът има доходност от 6%, каквата всъщност е средната доходност на фондовете за последните две години. Ако тя се запази същата и в бъдеще, през втората година вноската ще нарастне на 41,80 лв., а през третата на 43,90 лв.

„Дебатът трябва да бъде насочен към параметрите, които експертите смятат, че са проблемни, а не просто да кажем: „Фондовете са лош начин за спестяване” и чрез внушения или други по-тънки методи да пренасочим парите по възможност към НОИ”, коментира финансовият анализатор.

Към момента в Универсален пенсионен фонд се осигуряват всички родени след 1959 г. Чрез НАП всеки може да провери къде отиват парите му.