Комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси, Център за превенция и противодействие на корупцията и други. Много органи, но малко резултати, поне според последния доклад на Европейската комисия.

„Огромното количество институции, които бяха нароени през последните години, са атрофирали. Те не са ефективни. На хартия е противодействието на корупцията като елемент от тяхната дейност, но по-скоро нищо не правят”, коментира зам.-министърът на вътрешните работи Филип Гунев.

МВР и още няколко министерства трябва да са готови с конкретни планове за борба с корупцията до края на този месец.

Идеята е в борбата с корупцията да се сложи ред и да е ясно кой за какво точно отговаря.  

„Няма такава институция в момента, която обстойно да проверява какви са доходите, дали са доходи на негови роднини”, посочи Александър Манолов от „Юристи срещу корупцията”.

Новите ударни мерки ще вземат на прицел и всеки държавен чиновник, който кара лъскава кола или живее по-луксозно, отколкото заплатата му позволява.

„Предлагаме в съответните звена - митници, магистрати и т.н., да се създаде публичен орган, който да проверява декларацията на всички, които са фрапиращи. Не може един митничар със заплата 800 лева да има палат за 5 милиона”, допълни Манолов.

Според Гунев, проверките за стойността на коли и имоти се правят само в големите разследвания, докато в чужбина не е така.

Ако новите мерки бъдат приети, ще доведат до промени в закони, но за сега не се обмисля създаването на нова антикорупционна институция.