Главният секретар на ДАНС Младен Георгиев, който през 1996 година е вербувал сегашния премиер на страната да сътрудничи на ЦСБОП обяви, че е отправил предложението си към Борисов устно, но той е отказал.

Младен Георгиев излезе с официална позиция два дни, след обнародването на делото „Буда”. Според Георгиев се прави груб опит да се даде манипулативно тълкуване на обстоятелства и факти, като целта е да се злепоставят авторитета на Борисов, на МВР, на ДАНС и него като държавен служител.

Георгиев обявява, че се познава с Бойко Борисов от 1995 г., когато е бил ръководител на охранителна фирма и бивш офицер от МВР. „Запознанството ни стана чрез колега от направление „Контратероризъм" в ЦСБОП, на когото г-н Бойко Борисов е бил ръководител на дипломната работа във ВИПОНД-МВР”, пише Георгиев.

„Професионално известно е в световен мащаб, че ръководителите и служителите в охранителните фирми в процеса на своята дейност придобиват значителна по обем информация, която в много случаи е от полза и значение за оперативната работа на правоохранителните органи. Във всички европейски и натовски държави полицейските служби работят в тясно взаимодействие и координация с охранителните структури. Не случайно критериите и изискванията при лицензирането им са изключително високи и определени със закон”, обяснява Георгиев.

„Като ръководител на охранителна фирма „Ипон" г-н Борисов имаше отношение към охраната и сигурността на бившия държавен глава Тодор Живков. На вниманието на направление „Контратероризъм", в което работех, беше недопускане на посегателства спрямо значими обществени и политически фигури”, продължава вербовчикът.

„Прецених, че контактът и срещите ми с него могат да бъдат полезни в тази насока в интерес на службата. За да формализирам тези срещи и за да не бъда обвинен в нерегламентирани контакти и нарушаване на тогава действащите вътрешнонормативни изисквания в ЦСБОП, предприех единствено възможните действия по документалното им оформяне. Не счетох за необходимо да уведомя г-н Борисов за така предприетите действия, тъй като отношенията ни на този етап бяха основно колегиални, гледах на тях в перспектива, а и вътрешнонормативните правила не ме задължаваха да направя това”, казва още Георгиев.

„Впоследствие в устен разговор предложих на г-н Борисов официален статут на извънщатен служител на ЦСБОП, но той категорично отказа с мотива, че тъй като е ангажиран с охрана и на политически фигури, това би било предпоставка да вкара службата в политически интриги. Декларира, че се чувства част от системата на МВР и при нужда винаги ще помага”, заключва секретарят на ДАНС, след което прилага справка на професионалната си биография, в която твърди, че е напуснал ЦСБОП заради „принципни различия” с тогавашния директор Кирил Радев.