Кметските избори във Варна ще бъдат решени на балотаж на 7 юли. Варненци ще избират между независимият кандидат Христо Бозов и кандидатът на ГЕРБ Иван Портних.

Изборният ден във Варна приключи с 25,22% избирателна активност, а през целия ден беше ниска. Според първите неофициални данни Бозов води с 32%, а кандидатът на ГЕРБ има около 26 на сто от гласовете. Третият по резултат е Чавдар Трифонов с около 19 %.

До момента са преброени около 18 на сто от протоколите, обяви Кристиян Богоев от Общинската избирателна комисия. От тях независимият Бозов получава 30.72 на сто от гласовете, а Иван Портинх 26,86 на сто. Богоев коментира още, че са получени доста сигнали за нарушения и има решения по всички.

В коментарите си след края на изборния ден Христо Бозов заяви, че апатия е белязала вота. С благодарности на всички отишли до урните, той посочи, че е било важно днес да се гласува, защото това е израз на гражданска позиция на хората. Независимият кандидат призова за активност на втория тур. Според него вероятните причини за това са протестите и лекото разочарование от политическите партии.

Ниската избирателна активност на днешните избори е заради ерозията в доверието на хората към политиците, беше коментарът на Трифонов. По думите му двамата кандидати, които отиват на втория тур, са продължение на модела "Кирил Йорданов" и е трудно да подкрепи когото и да било от тях.

Изборният ден започна с порой и вятър. В първите четири часа от 1000 избиратели в тази секция бяха гласували 50. Включително самата комисия и един кандидат-кмет. „Учудвам се, защото във Варна знаете бяха големи проблеми за кмет, протести, пък”, заяви Георги Богданов, член на СИК.

Николай Тенев каза, че щом е дошъл с чадър, значи е важно. „За мен е важно това нещо, това е съдбата на Варна.” След като облаците над града се разкъсаха, версията за ниската активност се промени. „Нищо не ме интересува в тая държава, абсолютно нищо”, коментира един избирател, друг смята, че хората са малко или много едните са по селата, а другите са на работа. „Те това го направиха умишлено, за да могат едни определени хора да отидат и да си вземат пак властта както обикновено”, смята варненецът.

Подадени са сигнали за организирано извозване на избиратели в някои ромски секции. Самите гласоподаватели се оплакаха и че бюлетината е твърде тънка. „Влизаш вътре, зачеркваш, връщаш се и тя преди да ти сложи печата вижда за кого си гласувал”, оплака се избирател.

В секция 76 в район Одесос гласуват хората от две улици, които не са асфалтирани от 25 г. „Значи някои от кандидат-кметовете им е обещал, че къщичките на тези улички, които са незаконни - ще ги узакони. Вижте как спекулират с човешкото доверие”, е позицията на анкетьорът Иван Василев.

Фети Мерджанов, който живее в кв. Максуда заяви, че „като си видим врата без огледало, тогава ще ни помогнат. Ще направят басейни, ще направят молове тука за махалата”

Общото усещане е, че изборът е между стари кадри и непознати лица. А очакванията към бъдещия кмет също не са високи. Голяма вероятност има местният вот да се реши на балотаж. Тази вечер протест срещу правителството няма да има, тъй като са забранени масовите прояви и употребата на алкохол.

Варненци избираха кмет от общо деветима кандидати. Четирима от регистрираните са издигнати от инициативни комитети. Партийните кандидатури са пет. Свои номинации направиха ГЕРБ, „Атака”, Либерален алианс, БСДП и ЗНС.

За гласуването бяха осигурени общо 320 000 бюлетини, като тази цифра включва и изискването на закона за 10% горница. Бюлетините са печатани в печатницата на БНБ.

За охраната на изборните секции в събота и неделя и обезпечаване на обществения ред в деня на вота са ангажирани 269 служители на областната дирекция на МВР във Варна. Създаден е оперативен щаб за целта.

Звената за издаване на документи за самоличност във Варна работят днес от 8 до 17 часа. Изборният ден започна в 7 часа и завършва в 20 часа.

До частичните местни избори се стигна след като на 6 март, под натиска на протести, тогавашният кмет Кирил Йорданов подаде оставка.