Сравнително честите инциденти по време на лов се дължат преди всичко на неспазване на правилата. Пропуски в дисциплината и употреба на алкохол са основните причини, които водят до нещастни случаи в гората. Такова обобщение направиха пред bTV Григор Гогов, председател на НЛРС, и Робърт Атанасов, журналист и професионален ловец.

Според Гогов най-честите нарушение сред ловците у нас са преждевременно напускане на ловните места – пусиите, както и придвижването без отличителни белези. Експертът все пак изтъкна, че се наблюдава тенденция към намаляват инцидентите по време на лов.

„През 2009 година има 8 смъртни случая, през 2010 – 3 с 8 ранени, 2011 – два със 7 ранени, за тази година също има само два смъртни случая - Благоевград и Монтана, а инцидента с двамата самозастреляли се в Железница се изключи, тъй като не е станал точно по време на лов, там е имало други фактори”, обясни Гогов.

По думите му положителната тенденция се наблюдава заради по-добра организация, своеобразна „образователна програма” сред ловджиите, както и заради декларациите за всеки случай на инцидент, разпространявани от националното сдружение.

И Атанасов обясни от своя страна, че всеки лов принципно започва със строг инструктаж и ако той се спазва, няма как да се стигне до каквито и да било произшествия.

И жените ловуват

В България има 1800 жени ловци. Въпреки че са подценявани, дамите са доста по-дисциплинирани ловци от мъжете. Наскоро беше регистриран и първият дамски ловен клуб у нас.

В почивния празничен ден в 7 сутринта софиянката Зорница Николова отива с джипа си на среща със своя приятелка. Зорница е дизайнер на уеб пространства. Приятелката й Соня е счетоводител. Дамите са въоръжени, защото отиват на лов за диви парици. Зорница и Соня са основателките на първия женски ловен клуб в България.

В мразовитата празнична утрин мъжете на двете дами са на топло вкъщи. А те ще преследват парици около река Искър.

Липсата на дивеч в този ден кара председателките на първия дамски ловен клуб в България да обсъдят организационните детайли около първия женски лов. В инициативата се очаква да се включат около 20 дами ловджийки. А ако група от 20 жени с пушки ви се струва притеснителна инициатива, оглеждайте се внимателно в края на февруари.