В момента в България има около 14 000 тона боеприпаси, които не са утилизирани. Най-вероятно повече от половината ще ги продадем, но няма да даваме за утилизиране, заяви в интервю пред Дарик радио заместник-министърът на отбраната Валентин Радев.

Като доказателство за грешния подход на държавата към боеприпасите, Радев посочи инцидента край Петолъчката. Според него в страната трябва да има място, където между 5 000 и 10 000 тона да се утилизират годишно.

"Още през 2008г., когато парламентът отпусна 30 млн. лв за утилизация на ненужните боеприпаси, твърдях, че вместо това трябва да се осигурят още пари и да се купи инсталация, с която да се извършва грамотно и нормално обезвреждането на боеприпаси, но това не се прие", каза зам.-министърът. "Вместо това дадохме боеприпасите за утилизация".

"Берета трейдинг" има сертификати, сигурно работят добре, но защо се взриви цехът, къде е грешката. Това са въпросите, които трябва да си зададем. Всички в правителството виждаме, че трябва да се приключи с този горещ картоф, с тази утилизация на боеприпаси", добави Радев.

По думите му законодателството не позволява в утилизацията на боеприпаси да бъдат канени чужди фирми.

" Месеци преди тези взривове от МО предложихме промени в Закона за оръжията, взривните вещества и пиротехническите изделия. Ние искаме да пише, че когато даваме боеприпаси на фирми да утилизират, материалите, които остават, да не ни се връща, тази собственост да се предаде. За да не се возят в държавата такива боеприпаси, което е много по-опасно. Това става с промяна в закона", обясни заместник-министърът.

За Челопечене Валентин Радев каза, че експертизата за взривовете там няма да приключи, докато "не изровим всичко".

"Сега американските колеги дълбаят надолу. Помагат ни, защото ние нямаме такива средства, а е опасно да се извършват такива дълбочинни прочиствания. Тяхното обещание е, че до края на август ще приключат и експертизата веднага ще бъде дадена тогава", поясни Валенти Радев.