В цяла България има едва 10-тина действащи болнични параклиса, въпреки че в архитектурните планове на почти всички лечебни заведения е било предвидено изграждането на храмове. В едно от най-старите лечебни заведения у нас, Александровската болница, първоначално нямало параклис. След серия от пожари през 1911 г. е съставен план за изграждането на храм.
Проектът бил замразен през годините на социализма, а параклисът е вдигнат едва преди няколко години. Строежът обаче започнал трудно - и пациентите и персоналът не разбирали защо е необходим храм в болницата.
„Доказано е, че когато обръщаш внимание на страховете и преживяванията, по-ефективно ги лекуваш”, смята църковният настоятел д-р Владимир Бостанджиев. „Един лекар, когато практикува своята професия, първоначално стига до един конфликт на мирогледите още като студент по медицина, когато вижда, че има много неща, които остават необяснени”, добавя колегата му д-р Камен Данов.
Параклисът все още не е завършен. Хората се включват кой с каквото може. „Сега, работейки за всички хора, помагайки им по този начин, ние не трябва да мислим колко ще ни се плати тук, а колко ще ни се плати на небето”, категорична е Младенка Ланджева, която е иконописец.
През Страстната седмица от Църквата се въздържаха от коментар, но заявиха, че традицията се завръща - в момента се строят няколко болнични параклиса. Надяват се и на повече свещеници, за да може всеки да се грижи само за един храм, който да е винаги отворен.