Щателни проверки на всички хотелски стаи, в които са настанени израелски туристи. Засилено полицейско присъствие и безсънна нощ, но без паника. Такава остава обстановката в Бургас и Слънчев бряг. Към момента у нас има около 1000 туристи от Израел. Годишно над 130 хиляди израелци посещават страната ни.

Екип на bTV успя да стигне до част от пътниците на злополучния полет след като бяха пазени цяла нощ на летището. Само за час те бяха отведени до хотелите.

В Слънчев бряг и Бургас успяха да отпочинат тези от туристите, които не пожелаха да останат в България и по-късно бяха превозени с автобуси до правителствения Ербъс, който ги върна в Израел.

Всички пътници бяха инструктирани да не коментират. Групи с туристи, които вчера трябваше да излетят за Тел Авив чакаха пред хотелите да дойдат автобуси и да ги извозят до летището във Варна.

Ужас, но не и паника - такава беше обстановката в хотелите, приютили граждани на Израел през нощта.

"Няма да си тръгваме, защото сега летището е опасно място. Ще стоим в хотела и ще чакаме нещата да се успокоят. Ще сме търпеливи", казват почиващи.

В Слънчев бряг и Бургас полицейски екипи претърсиха всички хотелски стаи и останаха на пост през цялата нощ.

Геляд Афут е хванал самолета от Тел Авив час след злополучния полет.  Едва в полунощ той успя да стигне до хотела си. Не се отказал от почивката, защото днес е рожденият му ден.

„Тъжно е. Наложи се да чакаме час и половина след като кацнахме. Телефоните не спираха да звънят, а жените крещяха. Не мисля, че това е дело на Иран. Това е Хизбулла. Не мисля че ще има война, но в Бургас повече няма да дойда”, каза 37-годишният застраховател от Израел.

Според българските туроператори настаняването на израелските туристи по българското Черноморие е по-специфично в сравнение с другите туристи. В повечето случаи израелски фирми подписват договори директно с хотелиерите. Мерките за сигурност обаче не са предмет на договаряне.

"Специални мерки за сигурност на туристите няма. Туроператорът няма такава грижа да осигуряват специална охрана за туристите. Ние не можем да ги охраняваме по алеите, по улиците, по ресторантите", коментира председателят на Асоциацията на туроператорските фирми Джани Шарков.

За охраната на туристите се грижат хотелиерите, но само на територията на хотела. Когато обаче приемат израелски туристи, мерките за сигурност са засилени.

Самите израелските туристи са разделени в мненията си за това дали да останат на почивка у нас или да забравят за страната ни като дестинация. До момента няма данни израелски туристи да са отказали резервации заради кървавия атентат.

 

  • Делото „Сарафово“ започва по същество
  • Пет години след атентата на летището в Бургас: Защо и как делото забуксува
  • Втори фалстарт на делото за атентата в Сарафово
  • Навършват се четири години от атентата в Бургас
  • Навършват се 4 години ат атентата на летище „Сарафово”
  • Ще бъдат ли открити и наказани виновните за атентата в Сарафово?
  • Предполагаемите извършители на атентата в Бургас влязоха в черния списък на САЩ
  • Две години мъка за близките на убития в "Сарафово" българин
  • Установена е самоличността на атентатора от Сарафово (ОБНОВЕНА)
  • Близките на жертвите от атентата в Сарафово искат незабавни отговори от българските власти