Започна кандидатстването на турски младежи в българските ВУЗ-ове. През миналата академична година техният брой намаля драстично. Причината - скандалът с признаването на нашите дипломи в Южната ни съседка. Съветът за висше образование на Турция обяви, че са засичани фалшиви дипломи от България.

Изчисленията сочат, че турските студенти носят приход на България от около 100 милиона долара всяка година. Средният размер на образователните такси, които плащат на българските ВУЗ-ове е между 3000 и 8000 евро на година.

От ведомство уточняват, че незабавно са взели мерки и Турция отново признава нашите дипломи. Бъдещите студенти от Турция вече могат да кандидатстват в българските ВУЗ-ове от средата на май. До сега документи са подали около 50 души.

Тези студенти са в подготвителна група и ще имат час по английски. Скоро им предстои да продължат образованието си в български университети. „По принцип бях доста притеснен от решението на ЙОК временно да спре признаването на български дипломи. Но заради техникумът, който завърших в Турция не мога да стана инженер. А в България това е възможно. Затова дойдох”, обясни студентът Хакан Йълдъз.

Признаването на българските дипломи в родната им държава е сред водещите причини при решението къде да продължат образованието си.

„Това, което виждам в момента е, че студентите пак започнаха да идват в България. И като водим разговори с фирмите, които са членове на нашата асоциация и те казват, че започнали да ги търсят повече, за да учат в България”, коментира Беркант Хатипоглу, Асоциация на турските образователни консултанти.

Според източници на bTV в България са пристигнали представители на Съвет за висше образование на Турция, които правят проучвания. Дали взетите мерки от министерството на образованието са били достатъчни или ще бъдат поставени нови условия, предстои да разберем.