От днешния 29 януари въвеждаме код дори при набирането на градски разговор. Промяната няма да се отрази на цените на телефонните услуги и разговорите няма да се таксуват с друга тарифа.

От днес дори да искате да звъннете в съседната къща, ще трябва първо да въведете кода на населеното ви място. Например, ако досега сте набирали да кажем номер „2345", то сега ще трябва да добавите „0" заедно с кода на съответното населено място – „2345", както когато провеждате междуградски разговор.

Още една промяна предстои от 1 април - тогава населените места, чиито кодове започват с две или три еднакви цифри, ще бъдат обединени в един регионален код. Например, настоящият код на град Елин Пелин е 725. След промяната ще стане 072, плюс 5, като цифрата минава към самия номер заедно със стария телефонен номер - нищо по-различно от това, което сте набирали до момента, просто различно разделение на кода от номера.

Тонка Иванова от Гара Елин Пелин не иска да се раздели с домашния си телефон. Чува се редовно с приятелките си по него, но сега е изненадана от промяната. „Когато ни пращат съобщенията за плащане, може едно листче да има да пише кода ви, е така и така и ние ще знаем”, казва възрастната жена.

Темата е актуална и в местния пенсионерски клуб - хората се притесняват, че не разбират какво точно се случва с телефоните им. „Не знам сега как да намеря на комшията кода, за да му се обадя по телефона. Не е лошо да има кампания от по-рано, не само от телевизията, редно е да знаем така”, коментират хората.

Всъщност промяната е за добро - след окрупняването кодовете у нас от 2085 ще станат по-малко от 100. Регионите се обединяват, а разговорите в тях ще се таксуват като междуградски.

„Давам пример, че Карлово, Асеновград и Хисаря стават в рамките на един код и абонатите в тези населени места ще говорят на цената на градски разговор”, обясни представителят на „Виваком” Калоян Бушев.

„Досега можехте да си пренесете номера и да го запазите в рамките на този код. Тъй като този код вече се окрупнява и хваща още 150 населени места, тази преносимост обхваща всяко едно от тези населени места”, обясни Веселин Божков от Комисията за регулиране на съобщенията.

Промяната ще освободи ресурс от номера, които могат да бъдат използвани от бъдещи доставчици на телефонни услуги, които стъпят в България. Все пак без код остава номер 112 и другите все още активни спешни номера.

Все още има населени места, които могат да набират номерата без код. Промяната ще се случи плавно до 25 февруари, след което глас подробно ще разяснява на потребителите какво точно да направят, за да осъществят разговорите си, ако наберат погрешно търсения номер.