Всички важни мероприятия, а оттам и всички проблеми са в столицата на една страна. Затова столичните полицейски началници са стожерите и може би най-важните в изпълнението на полицейските задачи. Така Бойко Борисов приветства участниците в 34-ата конференция на началниците на столичните полиции в Европа. Премиерът изтъкна факта, че е бивш главен секретар на МВР и бивш кмет на София – позиции, благодарение на които знае какви са проблемите на една европейска столица и какви са трудностите на полицията в справянето с тях.

Пред шефовете на полиции от цяла Европа Борисов изтъкна, че ефективната комуникация е най-важна за борбата с престъпността. „Страни извън ЕС също биха могли да помогнат много в обмена на информация и в съвместните полицейски разработки”, допълни министър-председателят.

Премиерската теза за необходимостта от бърз обмен на информация и опит сподели и министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. По думите му личните контакти между полицейските директори от континента са ключови за добрата съвместна работа при акции срещу организираната престъпност или отделни криминални лица.

„Полициите в Европа са много по-натоварени в условия на икономическа криза, за да гарантират сигурността и да преодолеят последствията й. Директорът на полицията в Атина, например, не е на конференцията поради тежката политическа и икономическа ситуация в Гърция”, подчерта Цветанов и отново наблегна на нуждата от „общи полицейски усилия” заради тежките условия на живот в ЕС през последните години.

Снимка: btvnews.bg

Главният секретар на МВР Калин Георгиев също взе думата. Пред европейските си колеги той заяви, че борбата престъпността изисква адекватен на днешната „интернет” реалност отговор. „Светът се превърна в едно малко място, управлявано от Фейсбук и Туитър, престъпността се превърна в транснационален феномен, който изисква нови форми и методи на противодействие”, каза Георгиев.

Като домакин на форума, кметът на София Йорданка Фандъкова обърна вниманието към нуждата от по-сигурни столици. „Най-важният приоритет е градът. Във всяка столица са съсредоточени почти всички масови прояви, които изискват специални мерки за сигурност”, подчерта Фандъкова и изрази публично задоволството си от решението на правителството от края на 2010 г. София да има общинска полиция.

В столицата общинските полицаи заработиха в началото на 2011-а с първи акции, насочени срещу неправилното паркиране и нелегалната търговия.