Затихващи трусове в Югозападна България след вчерашната серия с магнитуд от около 4 по скалата на Рихтер. Те обаче са леки и хората не ги усещат, уточниха пред bTV от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.

В рудник Ораново край Симитли продължава да се копае, но затрупаните Николай Михайлов и Иван Лазаров вече 13-и ден остават в неизвестност. Спасителите вече са на 18 метра по- навътре в тунела, който трябва да ги доведе до мястото, където са били колегите им във фаталния 16-и юли. Работи се без почивка, на 3 смени. По предварителни изчисления до четвъртък операцията трябва да приключи.

Условията в много от днешните въгледобивни рудници у нас са близки до тези отпреди два века. Детайли от живота под земята разкриват условията на труд в мините от 1929-а година.

Сега службата Минна спасителна команда изобщо не съществува. Създаването й се обсъжда от 25 години, периодично, когато някой миньор загине. Днес само някои рудници могат да си позволят спасителна служба.

„Стана известна тази кола от Бобов дол от руски тип, която не може да вдигне повече от 60 км, а пък после се питаме що са закъснели спасителите”, посочи инж. Владимир Топалов.

В началото крепежите на галериите и забоите, които пазят от срутване, са дървени. Десислава Миланова посочва, че чамовото дърво издава специфичен шум и припукване преди срутване, затова ти дава безценните няколко секунди да избягаш от забоя, а после скари.

През 60-те се въвеждат металните крепежи. Заради икономии от крепежните елементи се спестява, както и от всичко останало.

„От лични предпазни средства, от крепителен материал от машини за работа съвременни. От храната също се пести, от напитките, от дрехите, лампите си ги сменят един на друг, а тя трябва да се зарежда”, допълва Топалов.

Инспекцията по труда може да затвори рудник, ако открие условия, които директно застрашават живота. Няма наредба, която да дава право на държавата да контролира технологията. „Ние 25 години свикнахме да виждаме, че там не се инвестират никакви средства, парите за крепежи, за работно облекло, нещо което е минимума”, коментира инж. Румяна Михайлова.

Преди век изтичането на газ метан се констатира, като под земята се вкарва клетка с канарче. При газ птичето започва да буйства. Сега такава функция имат мишките.

Има самоспасители, които трябва да подсигурят въздух при срутване. Най-модерният от тях може да осигури възудх за 6 часа. След това се разчита на помощта на рудничните гномчета или на свети Иван Рилски - закрилник на миньорите.