Пияните и дрогираните шофьори вече ще си плащат кръвните тестове. Това е само част от новите правилата, предлагани от МВР.

Между 16 и 18 хиляди души всяка година биват арестувани заради това, че сядат зад волана след употреба на алкохол. Повече от половината са с над 1.2 промила в кръвта. Черната статистика сочи, че всяка година 30 души губят живота си, премазани от пияни шофьори.

В токсикохимичната лаборатория на ВМА годишно пристигат десетки хиляди кръвни проби от цялата страна. В момента, в който дойдат тук, епруветките влизат в апарат, който прави тестовете, взима анализи, а след това резултатите се сканират на компютърен екран.

Според новите наредби, новите кръвни тестове вече ще се правят във вакуумни епруветки. Сивата е за алкохол, а зелената - за наркотици.

Една малка бира, честно ви казвам

Всяка нощ катаджиите в София хващат между двама и петима пияни зад волана. Дрегерът обичайно им отчита от 0.5 до 1.2 промила, а оправданията са едни и същи.

„Пили една малка бира или една малка ракия”, цитира Стойчо Кискинов от Пътна полиция в СДВР. По думите му нередовните водачи се опитват да обяснят, че техниката не е наред.

Само на Нова година са заловени десетина нарушители. Отсега нататък всеки хванат да кара дрогиран или пиян, ще плаща по 50 лева за тест на алкохол и от 100 до 300 - за наркотици.

„След като има дрегер и ти не си съгласен с него, логиката е ти да си платиш кръвната проба”, посочи председателят на Българската асоциация на застраховани и пострадали при катастрофи (БАЗПК) Владо Тодоров.

Досега кръвните проби се превозваха за сметка на болниците, а често плащанията на съдебните експертизи се бавят. За да няма пробиви при обжалване в съда, се правят и още поправки.

„Според новата наредба ще се взимат 2 проби, едната ще е контролна и е правилно едната да се съхранява в лечебното заведение, което го е взело”, каза Стойчо Костадинов от ГД „Национална полиция”.

Предвижда се още кръв за алкохолните и наркотестовете да се взима само от лекар. А пробите да се пазят не три месеца, а цяла година в случай, че потрябват при дела за тежки катастрофи със загинали хора.