Отнеха книжката на шофьора, който в събота се опита да блъсне няколко мотористи. Той е настанен в благоевградския психодиспансер. Психиатри предупреждават, че се дават книжки на техни пациенти без ясен регламент.

Павлин Десподов, който за малко не уби моторист в Кресненското дефиле, попада преди 8 години в софийската психиатрична болница „Св. Иван Рилски”. Според източници на bTV - заради друг инцидент. При прегледите се оказва, че е развил психоза заради употреба на екстази. Как се е развило състоянието му през следващите години, институциите не знаят. Той обаче продължава да шофира.

От Наредба номер 3 от 2011 г. се очаква да отсява опасните водачи с тежки психични проблеми, включително причинени от употреба на дрога.

„Да са ясни правилата на играта, а те не са ясни. Така се създава усещането за хаос, а за съжаление в сферата на психичното здраве не е само усещане. Хаосът е пълен!”, оплака се директорът на психиатрична болница „Св.Иван Рилски” д-р Цветеслава Гълъбова.

На практика контролът е оставен в ръцете на общипрактикуващите лекари. Те дават оценка и разписват документа, който кандидат-шофьорът занася в КАТ. Само при взимане на книжки за професионални шофьори е възможно да се наложи преглед при специалисти.

Пътят между София и Благоевград помни още един случай, идентичен с този в Кресненското дефиле, но, за съжаление, завършил по трагичен начин.

През ноември 2013 г. Пламен Гроздев и Десислава Петрова се прибират от дефилето към София с мотор. Застигат кола, която се движи по-бавно. „Той се мръдна в дясната лентата. Аз тръгнах напред, в този момент той се върна обратно в лявата лента и ме натика в мантинелата. След това нямам спомени. Тази ръка е счупена на 6 места, два от пръстите ги няма, другата - на три. Глезенът е обърнат наопаки... Моята травма на практика не е нищо в сравнение с това, което се случи на Деси. Тя загина тук на място”, разказа Пламен Гроздев.

Свидетели на инцидента от събота подозират Десподов в извършител на този инцидент. Имало съвпадние в колата и в поведението на шьофьора.

За българската съдебна система обаче Пламен е виновният, макар че полицията така и не открива избягалия шофьор. Осъждат го на две години условно.

„Присъдата за мен няма значение. Повече от това, което загубих, няма как да ме накажат...”, признава мотористът.