Решение за разширяването на Шенген може да се очаква след доклада на ЕК за Румъния по механизма за сътрудничество и оценка, стана ясно от думите на вицепремиера Цветан Цветанов, който участва в заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи в Люксембург.

Мисията на Еврокомисията в северната ни съседка трябва да приключи през ноември. Присъединяването на двете страни към безвизовото пространство може да залегне като точка за взимане на решение от Съвета през декември или януари, след публикуването на доклада.

България и Румъния са заложници на вътрешнополитически проблеми на някои държави-членки, заяви министърът на вътрешните работи на редовното заседание на съвета, съобщиха от МВР. Пред колегите си Цветанов подчертал, че София и Букурещ очакват колкото се може по-скоро да бъдат спазени поетите на най-високо политическо равнище от всички страни-членки ангажименти.

Присъединяването на България и Румъния към Шенген беше включено като информационна точка в дневния ред на съвета. В сряда обаче стана ясно, че разглеждането на молбите вероятно ще остане за март 2013 година.

По темата все пак се проведе дискусия. Председателството и европейският комисар по вътрешни работи Сесилия Малмстрьом отново подчертаха, че двете страни са изпълнили всички критерии за членство и необходими предпоставки за вземане на политическото решение, което трябва да стане факт възможно най-скоро.

България и Румъния припомниха, че са готови за членство от пролетта на 2011 г., формално потвърдено в заключенията на Европейския съвет. Министър Цветанов подчерта, че България продължава да прилага стандартите и най-добрите практики на безвизовото пространство и даде за пример въвеждането в експлоатация на първия етап от Интегрираната система за наблюдение на сухоземната българо-турска граница.

Сред темите, обсъдени на днешния съвет, са попаднали предложението за изграждане на механизъм за гражданска защита на Съюза, конфликтът в Сирия, националният план за действие на Гърция за реформа на системата за убежище и управление на миграцията.

Съветът е разгледал и въпросите на борбата срещу тероризма във връзка с атентата в Бургас и предотвратения опит за покушение в Кипър през това лято. Министрите обсъдили необходимостта да се работи за все по-високи стандарти за защита на лесните мишени и обмена на добри практики с частния сектор и с компетентните органи в рамките на ЕС.

Цветан Цветанов каза, че всички негови колеги се обединяват около мнението, че трябва да бъдат предприети допълнителни мерки за защитата на "меки" терористични цели, включително чрез обмяна на опит в предотвратяването на подобни нападения.