Безводие измъчва Севлиево вече месец. И докато хората са на воден режим, шадраванът в центъра не спира.

В домовете на хората водата се пуска за по 3-4 часа само в късния следобед. През останалото време трябва да се спасяват кой както може.

Местни казват, че проблемът с водата е всяко лято. Що се отнася до постоянно течащия шадраван, от общината увериха, че той е със стар запас от вода, който циркулира и не черпи от водоизточниците.

А удобството на севлиевци, оказва се, е лукс през летните месеци, защото само малка част от жилищните сгради са снабдени с хидрофор. Тубите и бидоните отдавна са част от вътрешния интериор на домовете.

"В детските заведения има цистерни, които се помещават в кухненския блок. Имаме чисти бидони за вода, от които, разбира се, не се пие. Имаме диспенсъри, от които децата пият", заяви Мария Петкова, директор на ОДЗ „Пролет".

За домакинствата единственото спасение е оттичащата се в тръбите по ниските етажи вода.

От ВИК дружеството са безпомощни пред проблема. За водоснабдяването на абонатите си разчитат единствено на повърхностните почвени води, които заради продължителното засушаване са на изчерпване.

"В момента се опитваме да подадем вода към селата, защото някои от тях не са получавали повече от седмица, но за да можем да го постигнем, Севлиево няма да получи никаква вода", обясни Добрин Иванов, гл. инженер на ВИК - гр. Севлиево.

Трайното спасение е изграждането на язовир. Такъв е замислен още в средата на миналия век, но строежът му е замразен.

Успокояващо, но само при благосклонна природа, е, че водопроводът от бъдещия язовир до пречиствателната станция е използваем. Остава метеоролозите да обещаят дъжд. Дотогава потърпевша е цяла една община, обявена с иначе най-ниска безработица.