В рубриката „Аз, репортерът", зрител от Пловдив ни сигнализира, че в училище „Паисий Хилендарски" незаконно са събирани пари в класните стаи. Родителите са изнудвани да даряват средства за охраната на училището и за консумативи.

Авторът на сигнала е майка на две деца, която ни помоли за анонимност, поради страх да не навреди на детето си. Преди 10 дни тя е изпратила жалба до Регионалния инспекторат по образование. Жената твърди, че в началото на учебната година учители са принуждавали учениците да даряват за охраната на учебното заведение. Тя обаче се извършва от служители по поддръжката, които са на щат в училището:

„Де факто след това разбрах, че тези средства се оформят като вид дарения. На нас когато са ни събирани тези средства, никой не ни е информирал, че ние доброволно даваме тези дарения. Нас ни задължават да заплатим такса за охрана", описва случая майка на ученик от СОУ „Паисий Хилендарски”.

Директорът не отрича, че са вземани дарения, но е категоричен, че те не са събирани за охрана, а за облагородяване на сградния фонд. „Всичко е според желанието и възможностите на родителите. За охрана - ние имаме ведомствена охрана и тя е на бюджета на училището, за тази охрана ние не плащаме", обясни Соли Христов, директор на СОУ „Паисий Хилендарски".

"Ценоразпис" на таксите, написан на дъската на първия учебен ден. Снимката бе изпратена на електронната поща на bTV.
Снимка: btvnovinite.bg

„Класният ръководител събира парите на ръка и на нас не ни се издава абсолютно никакъв документ за тези средства", допълва майката на ученик в училището.

Според жалбоподателката размерът на задължителните дарения е около 30 лева годишно. За самотна майка с две деца това е сериозна сума. От училището отричат. „Или, ако трябва да обобщим, ние търсим подкрепа на настоятелството за сумата от 10 и 50 или 11 и 50 да се заплати", добавя директорът. По думите на майката това е вид рекет. „Ако хората даряват, трябва да знаят, че го правят доброволно, а не по принуда!"

От министерството на образоването са категорични, че събирането на пари в класната стая е абсолютно незаконно. Дарителските акции трябва да осъществяват извън клас и да са дело единствено на училищните настоятелства. Учителите нямат право да събират средства в класната стая за каквото и да е”, коментира Димитър Сатврев, ст. експерт, РИО-Пловдив.

Първоначалната проверка на регионалния инспекторат обаче не открива нередности. „И не бяха установени данни да са събирани пари от учителите за охрана на училището или за други дейности, изложени в жалбата", е мнението на експертите.

След като разбраха, че пред екип на bTV директорът не е отрекъл, че са събирани дарения в класните стаи, от РИО обещаха да проверят отново сигнала. Майката коментира, че това е практика, стимулирана от държавните институции, тъй катo никой директор не би взел подобно решение на своя глава.

Наша проверка установи, че събирането на пари в клас е масова практика в пловдивските училища. Родителите обаче трябва да са наясно, че това е незаконно и никой няма право да ги изнудва за дарения.