Заради извънредната ситуация, предизвикана от студентската окупация на Ректората, Софийският университет свиква извънредно заседание на Академичния съвет от 14:00 часа в понеделник и обявява деня за неучебен. Това обяви ректорът проф. Иван Илчев след днешното заседание на Ректорския съвет.

В същото време един от организаторите на обсадата - студентът Борис Рангелов, обяви, че лекции, упражнения и всякакъв вид учебния занятия няма да се провеждат в сградата на Ректората до края на окупацията.

Илчев информира още, че е била приета декларацията, като подчерта, че тя вероятно няма да се хареса на никого. „Софийският университет разбира действията на студентите, окупирали сградата на Ректората, като реакция на липсата на морал в политическия живот, отсъствието на загриженост за бъдещето на младите хора в страната и незачитане на позициите им. Убедени сме, че младите хора имат право да изразят обществената си позиция, дори и с цената на гражданско неподчинение”, се казва с документа.

„В същото време, окупационната форма на протест е крайно средство, което възпрепятства изпълнението на същинската функция на университета - образователната и научната му дейност, и се нарушават правата на студенти, които не желаят прекъсване на учебния процес”, продължава декларацията.

„Обръщаме се към всички, независимо дали подкрепят протеста или не с призив за разбиране”, призовава Ректорският съвет.

Проф. Илчев увери, че ръководството е постигнало пълно разбиране със студентите. „Те ни дадоха списък на дейностите и хората, чието присъствие е наложително в Софийския университет, за да не прекъсват дейността му. Университетът има много сложни структури, които не може да си позволим да бъдат прекъснати дори и за ден”, посочи проф. Илчев.

От вчера вечер Ректоратът на СУ е окупиран от студенти, нарекли се "Ранобудните студенти". При строг режим студентите пускаха само хората коит имаха изпит днес сутринта, а медии и преподаватели не бяха допуснати.

"Вярвам, че преподавателите и студентите ни подкрепят, исканията ни са справедливи" , заяви един от пренощувалите в Ректората, който обяви проявата като "лекция по гражданско образование".

„Всякакви информации, свързани с организации, които се опитват да влияят на нашия протест, ние считаме за абсурдни. Ние сме заявили, че няма да приемем външна намеса по време на окупацията си”, заяви студентът Борис Рангелов.

По повод срещата на Ректорския съвет и представители на протестиращите студенти Рангелов отбеляза, че Ректорското ръководство е настояло да чуе мнението на студентите и да го включат в декларацията си.

Спорове и нерви

Окупацията доведе и до спорове и нерви между студентите и преподаватели. Блокадата ядоса тези, които очакваха днес да имат лекции или изпити. Протестната акция отмени дори международни конференции.

Късмет имаха и студенти, дошли на поправка. техният изпит се проведе в малка зала в тунела, който води към булеварда. „Питайте и охраната до какви сблъсъци се стигна - да не мога да си вляза в кабинета”, обясни доц. Александър Андонов, преподавател в историческия факултет .

„Доц. Андонов от историческия факултет е влязъл през двама души от охраната и през двама души от нашата протестна охрана. Включително е притиснал силно в предмишницата един наш колега”, описа ситуацията Манол Глишев, модератор на „Ранобудните студенти”.

В декларация снощи те обявиха, че искат незабавна оставка на 42-то Народно събрание и възможно най-бързо свикване на предсрочни парламентарни избори. Студентите заявиха, че от понеделник, 28 октомври, няма да има учебни занятия в Софийския университет заради окупацията.

Искания

Основните искания на протестиращите студенти се изразяват в разпускане на Народното събрание и предизвикване възможно най-скоро на предсрочни парламентарни избори. Студентите настояват и за три морални съображения към българското общество –законност, прозрачност и морал в политиката.

Декларацията на протестиращите студенти, с която обявяват окупация, е подписана от над 200 преподаватели от Софийски университет и от Нов български университет.

„Условието на окупацията е да не се провеждат учебни часове”, подчерта Борис Рангелов. При този режим на окупация в сградата на Ректората се допускат единствено студенти, които показват валидна студентска книжка, без значения към кой университет е тя. В сградата не се допускат представители на медии, като решението е на общото събрание на окупацията.

„Ние държим да бъдем чути и се надяваме, че нашето мнение ще бъде отразено в декларацията. Ректорското ръководство е напълно наясно с това, че ние държим окупацията да е безсрочна”, посочи още протестиращият студент Борис Рангелов.

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите