Екоминистерството даде "зелена" светлина за изграждането на депо за твърди битови отпадъци в община Благоевград, съобщиха от общинската управа. В писмо от Министерството на околната среда и водите, изпратено в началото на тази година до благоевградския кмет, се посочва, че оценката на доклада за въздействие върху околната среда е положителна, се посочва в съобщението.

От писмото, подписано от министър Искра Михайлова, ставало ясно, че предложените от общината "най-добри налични техники", предвидени за изграждането на депото, също са получили одобрение и могат да бъдат прилагани. Така се удостоверява, че заложените технически методи в бъдещата работа по проекта отговарят на всички стандарти и норми за опазване на околната среда. По този начин се дава "зелена" светлина за изпълнението на проекта и продължаването на заложените в закона процедури.

Изграждането на регионалната система за управление на отпадъците ще предотврати налагането на санкции от Европейския съюз и последващото ги неминуемо увеличение на таксата за битови отпадъци, информират още от общинската управа в Благоевград. Изчисленията на специалистите показват, че отчисленията догодина биха достигнали до 44 лева за тон отпадъци, ако общините не изпълнят европейските изисквания.

Справка е показала, че до ноември 2011 г. не са направени никакви постъпки от страна на община Благоевград за изграждане на депото, се посочва в съобщението. Поради тази причина от четири години благоевградчани плащат отчисления за всеки тон отпадъци годишно, които в момента възлизат на 34 лева за всеки тон. При положение, че общината обработва около 35 000 тона смет на година, сумата за отчисления надхвърля 800 000 лева.

Обикновените хора не усещат директно върху гърба си тези санкции, защото такса смет не се повишава, но те са за сметка на общинския бюджет, т. е. вместо за асфалтиране на нови улици и за изграждане на нови детски градини, данъците на благоевградчани изтичат за плащане на санкции, заявяват от ръководството на общината. Реализацията на проекта означава, че тези финансови тежести ще отпаднат, а спестеният паричен ресурс ще се насочи към други важни дейности за благоустрояването на града.