Десетки населени места са заплашени да останат без вода също заради свлачище. То повреди магистрален водопровод. Водата на десетки хиляди домакинства в близо 40 населени места е мътна. Няма забрана за ползването й, но Здравната инспекция все пак съветва хората да не я пият и да не готвят с нея.

В момента 22 селища в областите Аврен, Девня, Дългопол, Долен Чифлик и Провадия са без вода. Чешмите с минерална вода във Варна се оказа едно от най-оживените места.

Причината за проблема всъщност е на стотина километра от Варна край дългополското село Аспарухово - там, където миналата седмица се изсипаха най-много дъждове и се стигна до наводнения. Огромна скална маса се е свлякла върху водопровод, който се захранва от язовир Камчия.

„Повечето населени места в този район имат местни водоизточници като селски чешми и кладенци, населението просто известно време ще трябва да ползва тези водоизточници, докато бъде възстановено подаването”, посочи зам.-управителят на ВиК-Варна Михаил Маринов.

Експертът по свлачища и укрепване на територии към морската община Олег Колев обясни, че свлачището е с размери около 50 на 60 метра, което прави около 3 декара.

В училищата и детските градини трябва да се осигури бутилирана вода. В засегнатите райони ще има и водоноски, но проблемът е, че заради ниските температури водата в тях замръзва.

Вик-Варна работи денонощно, за да разчисти свлачището и да се стигне до тръбата. Едва когато се установи колко голям е увреденият участък, ще е ясно и кога нормалното водоподаване ще се възстанови. В най-добрия случай, водата няма да е годна поне два дни.

Опасност за Варна няма - в момента областният град се снабдява с вода от Девня, за да не се стига до въвеждането на режим на водата.

Най-вероятно обаче в останалите общини в областта проблемите с нарушено водоснабдяване и ниско налягане ще продължат и през следващите дни. Остава и възможността за режим.