В студа кризисните центрове и приютите за бездомни вече са запълнени. В София 90 души са получили подслон.

В столицата в момента има два центъра за настаняване на бездомни, чийто капацитет е 170 места. Кризисните центрове предлагат подслон за 4 месеца през зимата.

Хората, които се подслоняват в тях, получават нощувка, вечеря, закуска и баня, като за това общината е отделила 150 000 лева, както и 50 000 лева допълнително за наем на новооткрития център за настаняване.

70% от хората, потърсили подслон в кризисните центрове, са мъже на средна възраст. Възрастовата граница обаче пада, с безпокойство отбелязват експертите по социални дейности в общината.

В местата за настаняване всеки има версия защо се е озовал на улицата - повечето разказват, че са станали жертва на измама, лишени от имот или загубили работа.

„Аз съм заварчик първа степен, разбирам от покривни конструкции, но нямам работа. През деня ходя да събирам шишета, но лев - лев и петдесет повече не може да се изкара. Тук поне вечерята е сигурна”, разказва Георги от Павликени. „На обяд в градинката на кръвния център дава по една чорба. Това е положението никой не ти обръща внимание”, оплаква се мъжът.

„Момчетата много добре се грижат за нас. Топлата вода ти е топла вода и леглото ти е легло. Не е като да спиш под терасите”, казва Стоян Стоянов.

Кризисните центрове на общината настаняват хората останали на улицата по облекчена процедура. Осигуряват им баня, вечеря и легло, но само през нощта и в зимните месеци.

„Идеята е центърът да работи през нощта, защото тогава температурите са най-ниски. Искаме хората да не го приемат като нещо постоянно, което разрешава във времето техния жилищен въпрос. Тук, за съжаление, имаме хора, които вече втора година идват, а това означава, че трябва повече социална работа с тях. Може би и ние не сме обърнали повече внимание на техните социални проблеми. Затова работим, имаме социални работници и психолози в центровете”, обясни директорът на дирекция „Социални дейности” в Столична община Мина Владимирова.

Общината разчита на дарители за дрехи и храни, но най-вече на помощ от работодатели, защото много от хората, озовали се в центровете, имат професионална квалификация.