Отново студ и мизерия в спортното училище в Пловдив. Децата тренират при минусови температури заради липсата на парно отопление. За драмата стана въпрос точно преди година -тогава община, училище и спортни клубове не намериха разумен отговор на въпроса кой да плаща парното и тока. Днес ситуацията е абсолютно същата.

Дебело облечени с по няколко дебели дрехи. Така тренираха децата в 9-те зали на спортното училище в Пловдив преди година и сега ситуацията не се е променила. Бъдещите републикански, европейски и световни шампиони отново са с шапки, якета и ръкавици.

Разликата между двата сезона е, че спортното училище от общинско стана държавно. Залите обаче останаха общинска собственост, а общината казва, че няма пари да плаща консумативи и товари с това задължение клубовете.

„Ние имаме пари, за да заведем децата на състезние, да вземем екипчета - зимни и летни, по отделните възрастови групи. Нека да дойдат да видят колко са богати клубовете и колко получават и тогава да искат пари, ако имаме пари - ще платим, но нямаме”, казва Йорданка Аризанова, треньор по лека атлетика.

„Почва да ми става тъжно за българския спорт и за всичко, което сме работили толкова години. Просто постепенно самите условия почват да ги отказват, ние почваме да се отчайваме и така нататък... Единственото отопление в огромното халета са два калорифера”, обяснява Ангел Лавчиев, президент на армейски лекоатлетически клуб Тракия-96.

„Има деца, които не желаят да влязат в спортното училище, не желаят да влизат в залите да тренират понеже вижте какви са условията. Половината ни деца, които са от спортното училище, са болни вече и ги няма, залата е празна”, допълва Ива Пранджева, треньор.

Републикански шампиони признават, че понякога си мислят да се откажат заради мизерията.

„Вие усещате, много е студено, няма как... Само контузии, леко трябва да тренираме, не можем с цял потенциал да тренираме. Тази зима три пъти сигурно се разболях”, коментира Николай Матев, републикански шампион по троен скок.