Тютюнопроизводители от хаджидимовското село Хвостяне запалиха бали с тютюн на площада. Те са отчаяни от ниските изкупни цени, съобщава БНР.

Недоволството на тютюнопроизводителите днес събра около 60 души на площада в град Хаджидимово, където през 2002 г. година бяха запалени първите бали с тютюн. Организира го наскоро създадено сдружение "Басма", чийто председател е Иван Сабахлъков.

Близо 300 кг тютюн на тютюнопроизводител бе върнат от изкупвача като некачествен. Отчаян той запали продукцията си, за която се е грижел 8 месеца.

"Ние сме подвластни на хората, които стоят с костюми. Вчера застанаха политиците на едно ремарке и казаха, че ще оправят нещата. Аз ще има кажа – късно се сещате да оправяте нещата, защото във всяка една къща джобовете са празни", заяви Сабахлъков.

От 72 селища в Гоцеделчевския район има само 6 комисии на три фирми, които изкупуват тютюна. Цената падна до скандалните 2 лева, а най-високата е 4.50 лева.

Макар че не вярват на политиците, хората настояха премиерът Борисов да защити тютюнопроизводителите пред натиска на фирмите: „Както е намерил за КТБ да я оправи с 3 млрд. заем, така да изтегли и за тютюнопроизводителите”.

Междувременно се задават законови промени

Междувременно, от Министерството на земеделието и храните публикуваха за обсъждане проектопромени в Закона за тютюна.

Те предвиждат за първи път да започне структуриране на независим  централизиран над-браншови орган (по модел на повечето европейски страни), който на вертикален принцип да обедини всички нива в сектор „Тютюн” - от производството до крайния продукт.

Въвеждането на критерии за представителност на подобен орган създава възможност за регистрация на „Камара по тютюна”, която да бъде гарант за коректни отношения в сектора, посочват от МЗХ.

„За справяне със задълбочаващата се тенденция за влошаване на качеството на произвеждания в България тютюн и невъзможност да се отговори на предизвикателствата  на местния и световен пазар” ще се адаптират механизмите за контрол при производство и търговия с тютюневи семена към единствения официално акредитиран орган – Изпълнителната агенция по апробация и семеконтрол.

Също така, ще бъдат актуализирани и текстовете, касаещи експертите по тютюна и намесата им при независимото окачествяване на тютюна при изкупуване.

 Предвижда се създаването на два нови регистъра - на производители и на търговци, с минимум критерии за включване в тях.

Регистърът на тютюнопроизводителите ще включва информация относно сключените договори за изкупуване на тютюн за текущата изкупна кампания. Той ще съдържа данни за планирания по договор тютюн за изкупуване и за реално изкупените количества.

Производството на тютюн на територията на страната ще се извършва единствено и само от регистрирани лица, т.е. ангажиментът за вписване на информация по договора в регистъра ще бъде задължително.

Другият регистър – на търговците, ще съдържа основната информация за лицата, които се занимават с изкупуване на тютюн. За вписване в регистъра ще се заявяват както годишните програми за предвижданите количества, така също и производствените мощности.