Едно от здравните заведения с най-големи задължения в страната - Многопрофилната болница за активно лечение „Проф. Стоян Киркович" в Стара Загора, отново е във финансова криза.

Сметките й са запорирани за трети път в рамките на един месец. Искането за поставяне под възбрана на банковите сметки на болницата този път е отправено от фармацевтична компания заради дълг от 1,4 млн. лв.

Директорът на болницата проф. Петрана Чакърова съобщи, че късно вечерта в сряда е било постигнато споразумение с кредитора, но допълни, че има 11 споразумения с лекарствени фирми на обща стойност около 1 млрд. лв. „Това неминуемо означава, че няма да можем да бъдем лоялни платци”, уточни тя.

Проф. Чакърова изтъкна, че е оглавила болницата през септември 2013 г., когато е заварила сметки за ток и вода по 800 000 лв., както и задължения към фирми заради неизгодни финансови сделки от предишни години. „Няма и никаква регулярност в плащанията. Защо е позволено безлимитно харчене и толкова години по-късно аз получавам запор на всички заработени пари”, попита проф. Чакърова.

Тя призова настоящото управление на Здравното министерство да отпусне на болницата „финансов кредит”. Срещу това тя заяви готовност да се откаже от собствената си заплата като „минимална гаранция”.

Ако сметките на лечебното заведение не бъдат отблокирани, няма да има пари за консумативи, лекарства и заплати. Болницата приема пациенти от четири области в Централна и Източна България.

Спешното приемно отделение на лечебното заведение е сред най-натоварените в системата. Там постъпват спешните случаи от цялата област. На ден преминават близо 80 пациенти.

От 17 години доктор Дойчин Дойчев носи бялата престилка. Казва, че ситуацията в болницата след запора вече е критична. „Единственото, което ми остава, е удовлетворението, когато мога да помогна на някой. С нормални условия всеки може, но въпреки всичко - там е интересно, но не винаги успяваш”, казва дежурният лекар.

Единственото, което вълнува персонала в болницата, е кога ще падне запорът на сметките. „На никого не му се мисли затова. Всички се надяват да получим заплати и в крайна сметка работим затова. Заплатите на работещите в спешно отделение не са по хиляди, така че това е огромно притеснение за персонала”, призна старшата сестра в Спешното отделение Галина Нейкова.

Въпреки летния сезон, пълно е и пулмологично отделение. Хора от Сливен, Ямбол, Стара Загора и Бургас отиват там заради специалната апаратура, която открива злокачествени заболявания на белия дроб.

„Вчера са приети дванайсет болни за един ден. Смятайте за какво става въпрос – шестима са с остри заболявания, другите са хронично болни. Това са пациенти, които имат нужда от постоянна медицинска грижа и тези хора нямат път надругаде и при положение, че болницата не съществува нещата ще бъдат много тежки”, обясни д-р Бистра Стефанова, завеждащ Пулмологичното отделение в старозагорската болница.

„Няма къде - къде можем да отидем? В частни болници не можем, на тия заплати кой може да отиде в частни болници да се лекува”, притеснен е пациентът Мустафа Бекташ.

Старозагорската болница има задължения от над 20 милиона лева. Само за последния месец сметките й са били блокирани три пъти.