Разследващите в Хасково пред дилема - как да квалифицират взрива на ароматизатор, отнесъл стена на апартамент в Димитровград. Според окръжния прокурор, взривът по-скоро е битов инцидент, но все пак беше образувано досъдебно производство за престъпление по непредпазливост срещу неизвестен извършител.

Ден след инцидента черен найлон скрива пораженията от взрива в кухнята на потърпевшото семейство. Експертите са категорични - гръмнал е ароматизатор.

Новината, че ароматизатор може да срути къща, обърка хората. „Ароматизаторът всеки си го купува, за да му ароматизира вкъщи помещения, стаи, а не да се гърми”, недоумява съседка.

Бивш миньор от съседния блок пресмята на око колко е бил силен взривът и не вярва че 10-сантиметров флакон може да се превърне в коктейл „Молотов”.

„Поне пресовка артилерийски гръм - 400 грама тротил - пораженията ще бъдат същите. Ароматизаторът не може да бъде бомба”, коментира Симеон Георгиев.

Налягането в един флакон ароматизатор е максимум една-две атмосфери, обясняват учени химици. „За да се предизвика отделяне на част от панелен блок, която да бъде изхвърлена, се иска доста голям брой ароматизатори едновременно да си изпразнят съдържанието и тогава да се предизвика този взрив, така че шансът ароматизаторът да бъде инициатор на това разрушение, което се видя там на кадрите, е нищожно малка”, обяснява гл. ас. Алекси Алексиев.

Само през миналата година Комисията за защита на потребителите е направила 367 проверки на търговци, които продават ароматизатори и дезодоранти. „Лицата, които пускат на пазара аерозолни флакони, са задължени да направят определени изпитвания преди да решат да пуснат продукта на пазара”, казва инж. Виктория Димитрова.

Досега комисията не е регистрирала случай на неизправни аерозолни ароматизатори на пазара.