Концепция за развитие на София като зелен и привлекателен град, дигитален архив на проекти и развитие на електронните услуги. Това са част от приоритетите на новоизбрания главен архитект на София арх. Здравко Здравков, предаде БГНЕС.

Като едно от най-съществените неща, с които новият архитект смята да се захване е създаване на Звено за градско и пространствено планиране. Целта на звеното е за организиране за качествено провеждане на конкурсите.

Здравков обясни, че концепцията му за развитие на София като зелен и привлекателен град се състои от 3 главни направления.

Като първо и най-важно направление той определи темата мобилност. Основната му идея е за промяна на модела на предвижване с лек автомобил от врата на врата. Това, смята Здравков, може да стане чрез малки стъпки в правилната посока. Първата стъпка е за изграждане на качествени трасета за веломрежата, а не само рисуване на трасета с бои по асфалта, а създаване на обвързана веломрежа, която осигурява критериите за безопасност и предвижване по целия район.

Втората стъпка от концепцията на новия главен архитект е развитие на градския транспорт чрез система от интегрирани спирки, които да обвържат всички видове надземен и подземен транспорт.

Друга стъпка е продължаване на развитието на системата от буферни паркове. „Тя ще позволи на хората да оставят автомобилите си в периферията и да използват градския транспорт до центъра.

Според новия главен архитект всички тези стъпки ще дадат възможност за изнасяне на автомобилния трафик по транзитни трасета, а историческият център ще бъде освободен за пешеходно и велосипедно предвижване. Последователните стъпки няма да заработят от днес за утре, обаче предупреди Здравков.

Самият Здравков заяви, че, според него от полза в бъдещата му работа ще бъде опитът, който има като администратор и като главен архитект на община.

При избора ключова беше публичността и спазването на правилата, каза от своя страна кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, която представи официално новия главен архитект на столицата.

Сред задачите, които очаква от новия главен архитект, Фандъкова посочи предлагането на по-бързо и качествено обслужване на гражданите и бизнеса, максимална прозрачност и наличието на механизъм за ефективен диалог с професионалните и гражданските организации.