На прага на зимата наводнените общини по Южното Черноморие изпаднаха в нова кризисна ситуация - нямат пари да се справят със щетите от пороите. Финансова помощ от държавата не е имало и за предното наводнение. В същото време обстановката остава нестабилна.

Бедственото положение в областта беше отменено по обяд, но остава в сила за община Бургас. Дъждовете, спрели за кратко, продължават. На третия ден от бедствието, в кратката почивка от пороите, се показа истинското лице на пораженията, което то нанесе.

Много хора не могат да си влязат в домовете защото по пътя им са отнесени мостове и улици, разбита е инфраструктурата. И всичко това само дни, сред като общините със собствени средства успяха да възстановят щетите от водното бедствие в края на лятото.

Току-що поправен, мостът над село Маринка е отнесен отново от придошлите води на реката. Срутена е и подпорната стена.  

„Беше възстановен, минаваше се и пак го преряза водата, отнесе всичкият материал, който беше насипан, валиран и подготвен за асфалтиране”, обясни кметът на селото Лъчезар Колев и допълни, че сега е опасно по моста да се минава.

За да не падне, докато по него минават хора, съоръжението трябва да бъде съборено и пак изградено. Наново ще се строи и почти готовата пречиствателна станция.

В близкото селище Черниците Величка и Атанас с ужас наблюдават дерето, откъдето водата ги залива за пореден път. Имотът е собственост на военното министерство и не е почистван въпреки бедствията.

„Цяло лято изхвърляха клони, какво ли не изхвърляха там и сега това нещо е затрупано с такива мръсотии, как няма водата да тече отгоре толкова много”, обяснява Радка Чолакова.

За да стигне до дома си Райка Тодорова гази в кал, оградата е паднала, но най-големи са щетите в къщата. „Аз не мога да стигна посмъртно, виждате как се минава тук... Възстановила съм си след второто бедствие къщата и тотално отново всичко ми е наводнено”, обяснява тя.

И Созопол, и Приморско се връщат в изходно положение - новият порой отнесе ремонтираната преди дни инфраструктура. Вътрешните пътища между селата липсват, а мостът край Ново Паничарево пак виси заплашително.

„Общината в момента е във финансов колапс. Двете наводнения ангажираха много ресурс - и човешки, и финансов, третото вече ни дойде в повече”, каза кметът на Приморско Димитър Германов.

Не е пощадено и крайбрежието. Бурното море остави Черноморието без плажна ивица.

Общината в Бургас спешно търси доброволци, които да помогнат за отстраняване на щетите от бедствието. Има нужда и от техника. Пари в бюджета няма, а почти ежечасно постъпват нови сигнали за повредена инфраструктура.

Ако държавата не помогне финансово на наводнените общини, те ще посрещнат зимата в много тежко положение.

  • Бургас е много по-готов за зимата от миналата година, обяви областният управител
  • След водата в Белозем остана калта
  • Бедствено положение в Белозем след пороите (СНИМКИ)
  • Община Карлово обяви частично бедствено положение заради пороите (СНИМКИ)
  • И Добрич отбелязва годишнина от унищожителното наводнение
  • Втори ден градушка в Ерма река, посевите са унищожени (СНИМКИ)
  • Армията е готова да помага на населението при усложнена обстановка
  • Възможни са повишения на речните нива на места в страната
  • Мездра остава в бедствено положение, чака нови порои
  • Дъждът в Северозападна България спря, разчистват и оценяват щетите