БЧК раздава семейни планове за реакция при бедствия, както и семейни пакети със списък на нещата, които хората трябва да имат подготвени в случай на нужда. Това стана ясно по време на учението, което се проведе в русенското село Тетово, предаде БГНЕС.

PDF версия на семейния план можете да изтеглите тук!

Мероприятието бе организирано по европейски проект, в който водещ е Австрийският червен кръст, а участници са още червенокръстците от Франция, Латвия, Румъния и България.

Акцентът е поставен върху хората от малките населени места, обясни Маркус Гланцер, директор на мениджмънта на Австрийския червен кръст.

"Хората трябва да могат сами да си помогнат в първите часове при голямо бедствие, защото по-трудно е да се окаже помощ на жителите в малките населени места. За тази цел ще бъде изработено едно ръководство със съвети и добри практики, което ще може да се използва от всички жители на ЕС. То е насочено най-вече към подготовката на общностите как да реагират в случай на бедствие и аз съм много приятно изненадан колко много хора от село Тетово се включиха в днешното учение", сподели Гланцер.

Координаторът на проекта за България от страна на БЧК Любомир Каракановски обясни, че БЧК се опитва да създаде ядра и организация и в най-малките населени места.

"Хората вече проявяват интерес, бедствията напоследък, които се случиха в нашата страна показват, че има нужда от подобна подготовка и работата ни да ги запознаем с най-необходимото, за да осигурят себе си по време на бедствие, става по-лека", казва Каракановски.

За целта са подготвени въпросните семейни планове и пакети.

"Най-важното е човек да не се паникьосва, тъй като всяко решение, което вземе в дадената ситуация, е по-добро, отколкото да изпадне в паника. В семейния пакет трябва да има лекарства, вода, някаква храна, огън, светлина. Всеки може да си го сгъне, да го има вкъщи и да може да го използва, ако се наложи", обясни още Каракановски.

По време на учението бяха проиграни ситуации със сложна зимна обстановка и земетресение, за децата имаше интерактивни игри, подготвени от австрийците, а французите обясниха на участниците как да определят бедствието и какво да правят. Учението завърши с отборни игри, свързани с борба с пожарите.