Шуменски археолози проучват каменна крепостна стена на 7000 г. Тя се намира на брега на яз. „Тича" и според учените вероятно е първата подобна стена в България.

Проучванията на крепостната стена започват когато водите на язовир „Тича" спадат през лятото и разкриват малка селищна могила, защитена от внушително и изключително добре запазено каменно отбранително съоръжение. Древното селище зад него датира от края на 5-о хилядолетие преди новата ера.

„Това е едно полуостровче, един нос да речем между река Камчия и един неин ляв приток. И в единствената достъпна част - от западната страна, те преграждат това място с тая стена. Това не е непозната техничка за отбранително съоръжение, но тук ценното е степента на запазеност”, обясни археологът Стефан Чохаджиев.

Крепостната стена е изграждана на два пъти, след като земетресение разрушава част от първоначално издигнатата стена. Археолозите са открили и няколко гроба в близост до могилата. Намерени са и оръжия, което сочи, че най-вероятно селището е унищожено след битка.

Учените определят праисторическата селищна могила като уникален културен паметник. Той обаче е обречен на разруха заради покачването и спадането на водите на язовир „Тича”, които унищожават ценните артефакти.