Реакции след снощното решение на нидерландския парламент, според което страната не трябва да гласува „за“ приемането на България и Румъния в Шенген. София и Букурещ не трябва да са заложници на вътрешната политика в скандинавската страна, каза президентът Румен Радев.

Пътят на България към Шенген
Снимка: bTV

В началото на седмицата Европейският парламент призова за приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство. В резолюция евродепутатите поискаха държавите членки да вземат решение за приемането на двете страни до края на 2022 г. Чешкото председателство се ангажира да прокара темата до края на годината.

Според президента Румен Радев в момента Нидерландия е единствената, която все още се противопоставя, за разлика отпреди години, когато против бяха повече държави, спред които и Франция.

Пътят на България към Шенген
Снимка: bTV

Резолюцията на нидерландския парламент обаче не означава блокиране на България за Шенген. То е само препоръка към правителството им, а не окончателно решение.

„Много е важно да се знае, че в европарламента 15 евродепутати от Нидерландия гласуваха „за“ България и Румъния, а само четирима бяха „против“. Това ясно показва, че България и Румъния стават заложник на вътрешната политика в Нидерландия и това няма да издържи дълго“, каза президентът.

Пътят на България към Шенген
Снимка: bTV

Според Радев, Нидерландия остава изолирана, защото всички други, включително Германия, Франция, Дания и Швеция, вече застават зад страната ни. От Министерството на вътрешните работи казаха че развитието не е положително, но са оптимисти.

„Това още повече ни задължава да бъдем доста по-активни в работата с представители на Нидерландия“, каза Костадин Коджабашев, зам.-министър на външните работи.

Според вътрешния министър експертната група, която България покани от Брюксел, за да провери отново техническата ни готовност, е дала добра обратна връзка. Иван Демерджиев вече каза, че проведената експертна проверка от 30 експерти на 12 и 13 октомври е показала, че сме се справили отлично с незаконната миграция.

Пътят на България към Шенген
Снимка: bTV

От посолството на Нидерландия засега отказват коментар.

Защо Шенген е важна тема за България?

Още през 1985 г. част от държавите в Европа се договарят в Шенген, Люксембург, да премахнат паспортните проверки, и така да улеснят движението на своите граждани. 

Всеки ден около 3,5 млн. души пресичат вътрешни граници между страни от Шенгенското пространство.

Всички държави членки на ЕС, с изключение на България, Румъния, Хърватия, Кипър и Ирландия, са част от Шенгенското пространство, което включва и държави извън ЕС - Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн.