Малко след официално обявения край на протеста срещу скъпия ток в София, група от протестиращи счупиха задното и предното стъкло на кола, която опита да мине през блокадата на Орлов мост.

Водачът блъсна леко един от младежите, който му препречи пътя на кръстовището на бул. „Евлоги и Христо Георгиеви”. Той падна на земята и около 20 души се нахвърлиха върху автомобила и удряха по стъклата, започвайки саморазправа. Две момчета се оплакаха от болки в краката и са отведени в "Пирогов" за преглед.

Задържани са 24 души по време на шествието срещу монополите, съобщават от МВР. Повечето са носели в себе си палки, боксове и ножове.

Преди инцидента множеството беше решило мирно да спре движението на кръстовището, да изиграе няколко хора и "да си ходи", но група от около 50 души остана на кръстовището.

Да изхвърлим боклука

Кръстовището на „Орлов мост” за девета поредна вечер стана отправна точка за протестиращите срещу скъпия ток в София. Шествието мина под мотото „Да изхвърлим боклуците от парламента", като гражданите оставиха торбички за боклук символично на огражденията пред Народното събрание.

 "Обедняването ни вече много години, липсата на социално-икономическа политика на правителството изведе хората на улицата. Със сметките чашата преля." Така обясни мотивите си да излезе на протест д-р Миглена Ангелова. Тя допълни, че Народното събрание трябва да продължи да работи и да организира избори.

Пред „Дондуков” 2 броят на протестиращите намаля значително, чуха се искания президента да излезе и да говори с тях и да ги подкрепи. Малко преди 19 часа приключи Консултативния съвет по национална сигурност, който президентът Росен Плевнелиев свика във вторник.

Янаки Ганчев, който стана едно от лицата на антимонополните шествия в София, заяви, че служебният кабинет не зависи от хората, които протестират. „Не зависи служебния кабинет от нас, от нас зависи да сме група за политически натиск”, заяви той.

Шествието във Варна

Над 600 души протестират във Варна близо до общината. Те се обявяват срещу монополите и лошото управление на града. Множеството се раздели на две групи - едната остана до сградата на общината, а другата тръгна по бул. „Мария Луиза”.

Гражданите се движат с освирквания, тъпани и скандират „Оставка”, „Мафия”. Варненци поискаха отново кметът на града Кирил Йорданов да напусне поста си.

Скандал имаше по време на протеста в Пловдив. Участниците в шествието се разграничиха от бившия футболист Петър Курдов. Те го обявиха за самозванец, тъй като без да се допита до тях, се е представял за делегат от Пловдив на кръглата маса в Сливен

Пред сградата на EVN събралото се множеството избра инициативен комитет, чиято задача ще е да координира и защитава исканията на протестиращите от града под тепетата. По подобие на Варна, в Пловдив вече искат и оставката на кмета Иван Тотев. Имаше и паралелен екопротест в защита на Пирин.

  • Президентът издава указ за изборите за кмет на Варна
  • Варненци ще избират кмет на 30 юни
  • Бдение в памет на Пламен Горанов в 5 града
  • От юли пада монополът на ЕРП-тата
  • ЕС се намесва, ако България застраши ЧЕЗ
  • Варненци поискаха оставката на общинарите с торба охлюви
  • До два месеца ДКЕВР решава за лиценза на ЧЕЗ
  • Протестиращите от палатковия лагер във Варна обявиха гражданско неподчинение
  • ЧЕЗ отказа да плати обезщетения за токов удар, оправда се с буря
  • ДКЕВР съставила 23 акта на ЕРП-тата, съдът ги отменил