На 5-и март в центъра на Благоевград голф блъска кола, спряла да пропусне пешеходци. Тест с дрегер показвал, че виновният шофьор е употребил наркотици. Мъжът твърди, че е взел наркотиците на сватба преди няколко дни. Следите от марихуана и кокаин са доказани и в лабораторната проба урина. Но лекарите твърдят, че следи от марихуана може да има и 10 дни след употребата и.

Наказателен кодекс заплашва шофьора с 2 г. затвор. Заради чистото съдебно минало прокурорът предлага наказанието да се замени с 1000 лв. глоба. Съдията Владимир Пензов обаче постановява - обвиняемият е невинен.

„Следа от тези вещества в неговия организъм остават за дълъг период от време напред, но реално те в даден момент вече не въздействат и не влияят върху съзнанието и върху волевите възможности и способности на съответния индивид”, посочи Пензов.

Почти всички проби за упойващи вещества от шофьори у нас се изследват в лабораторията на ВМА. Химиците често се явяват като вещи лица в съда и адвокатите спекулират с това кога е употребен наркотикът. „Това за мен е нелепо. Значи, какъв е смисъла да се търси количество, ако никъде не е заложена в закона някаква граница, нали, което е за алкохола примерно регламентирано”, смята Венета Глухарова.

Наказателният кодекс не се интересува кога и колко е наркотици е употребил шофьорът, а само дали. При дрогата няма универсална връзка между количеството й и ефекта му върху организма.

„Тоест, не е възможно ние, измервайки концентрацията на едно упойващо вещество, да кажем човекът дали е под въздействие, има ли някакво повлияване на неговите реакции. В това отношение България, както и повечето страни по света, е страна с така наречения нулев толеранс”, уточни доц. Васил Атанасов.

Според специалистите в системата за изследване има много пробойни, които могат да спасят от отговорност дрогирани шофьори. Причината за това е остарелият ред за изследванията. Опитите да се актуализира 30-годишната наредба буксуват между три министерства - вътрешното, правосъдното и здравното. В случая от Благоевград обаче не става дума за нарушена процедура.

„Това съдебно решение предизвиква абсолютно недоумение. Ние ще сезираме инспектората на ВСС и главния прокурор”, заяви Владимир Тодоров от асоциацията за пострадали при катастрофи. Благоевградската окръжна прокуратура също започва проверка защо наблюдаващият прокурор не е оспорил оправдателната присъда на употребилия наркотици шофьор.