Предприятия спряха работа заради скъпия ток на борсата. Енергийният министър посъветва бизнеса да сключва дългосрочни договори за доставка на ток, вместо да разчита на борсовите цени на платформата "ден напред".

В старозагорско предприятие е тихо. Пресмятат, че ако работят, ще губят повече. Продукцията им се оскъпява значително. А 300 работници са в принудителен отпуск.

„Почват банки, сметки, като всеки, може би, среден българин. Немислимо е ,  наистина е немислимо – един два дена  да не си на работа и се оказва на края на месеца много”, сподели Красимир Маринов – електромонтьор.

Фирмите имат резерв да не работят няколко дни. Ако токът се задържи скъп, ще имат и проблем с фирмите, с които имат договори за доставки.

Бизнесът може да избира дали да сключва дългосрочни договори за доставката, или да купува ден за ден. До миналата есен цените за "ден напред" бяха три пъти по-ниски, отколкото в определени дни сега. 

„Всяко едно предприятие, колкото и малко да е то, за нас представлява проблем. Това, което бих посъветвала, да търсят покупка на електричество на база на двустранни договори. Това им гарантира една предвидимост на разходите”, заяви енергийният министър Теменужка Петкова.

Дружествата от държавната енергетика спазват ангажиментите си да предлагат електроенергия на борсата, твърди Петкова.