Предложението за актуализация на бюджета на Здравната каса тръгва към Министерския съвет. Надзорният съвет на Касата одобри проекта и още днес спешно се изпраща към ресорното ведомство.

„Тук и договорните партньори трябва да обърнат внимание, че сме отупали чувала до край и че безразборното харчене трябва да спре”, предупреди управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова.

Още на 23 юни Надзорният съвет поиска актуализация на бюджета от 330 млн. лв., които трябва да спасят държавата от колапс в сектора. В понеделник вечерта министър Таня Андреева е одобрила актуализация на бюджета и тази сутрин това беше първа точка на заседанието.

Според процедурата следва решението да се изпрати отново в здравното ведомство и оттам министърът да го внесе за обсъждане в Министерския съвет. За да бъдат отпуснати допълнителни пари, трябва такова решение да вземат депутатите.

Процедурата боксуваше две седмици, а премиерът Пламен Орешарски обяви, че актуализация не се налага.

Все още не може да бъде сигурно, че ще бъдат отпуснати допълнителни пари. Освен това, наскоро Надзорният съвет поясни, че държавата може да одобри допълнителен харч не по-голям от 200 млн. лв., защото дефицитът не може да надхвърли 2%. За сравнение, исканата актуализация е 330 милиона, т.е. 130 милиона от необходимото.

Прогнозата на специалистите е, че има риск през септември болниците да излязат на червено, а държавата да спре да плаща за лекарствата за домашно лечение и да се наложи пациентите да си ги купуват сами.

Конкретни примери

Забавени плащания за два месеца изкараха миналата седмица лекарите от хасковската болница на протест. За да тушират напрежението от Здравната каса преведоха част от дължимото.

Парите стигнаха само за заплати. Ако през следващите дни болницата не получи остатъка, има риск да остане без лекарства.

„И ще почнат да нарастват не само планираните дългове, а просрочените задължения, които вече са проблем”, посочи директорът на лечебното заведение д-р Славчо Близнаков.

Липсата на пари е на път да обрече и хиляди хронично болни, които сега разчитат на доплащане от Касата за животоспасяващи лекарства. Желяна Кирева е с болно сърце и всеки месец си купува лекарства за 80 лева. Цялата стойност на медикамента е 130 лева.

„Това означава, че осъждат на, малко жестоко казано, на смърт възрастните”, смята жената.