Общинските съветници да не подават декларации за имущество и установяване на конфликт на интереси. Това предвижда промяна в антикорупционния закон.

Депутати от ГЕРБ и ДПС предлагат изменението.

Основният мотивите на вносителите е – облекчаване на работата на антикорупционния орган.

От ДПС и ГЕРБ отбелязват още, че в общинските съвети действат регионални комисии за конфликт на интереси, чиято работа би се дублирала с тази на държавната антикорупционна комисия. 

Законопроектът обаче предизвика много критики.

Симеон Славчев е от „Група 5” в Столичния общински съвет не одобрява предложените промени.

„Общинските съветници са пряко избрани от хората, второ – те пряко решават проблемите на хората, няма логика те да отпадат от този закон”, е аргументът на Славчев.

Мнозинството от ГЕРБ в столичния общински съвет предпочетоха да замълчат по темата. Според адвокат Николай Хаджигенов поправката в закона ще отвори вратата за корупция в местната власт.

Според опозицията в парламента изваждането на общинските съветници от антикорупционния закон е скандално.

„Хората имат необходимост да видят представителните в местните власти, с какви доходи влизат, с какви излизат, как се променя имуществото им”, коментира Пенчо Милков от БСП.

Сред мотивите за промяна на вносителите е, че общинските съветници са около 5400 души и обработването на декларациите им би блокирало системата на антикорупционния орган.

Главният прокурор Сотир Цацаров определи като неразумна идеята за промяна в закона. 
Спорната промяната в закона влиза за обсъждане в правната комисия след Нова година.

В същото време днес депутатите приеха окончателно промените в антикорупционния закон, касаещи гражданската конфискация. До решението се стигна почти без дебат.

Народните представители решиха, че делата за отнемане на имущество на едно лице ще могат да продължат дори и при прекратено наказателно производство срещу него.