„Няма такава традиция президентът да е в пленарната зала. Президенти на България са налагали вето и се надявам винаги да са действали така, както аз – вето с аргументи и то не с политически, а с разумни аргументи”. Това каза пред БНР президентът Росен Плевнелиев.

„Традицията на президента повелява, че президентът в писмен вид показва аргументите си и дебатите се случват в пленарната зала. Уважих една традиция. Важно е всеки да носи отговорност за това, което е казал и за действията си. От трибуната на НС чухме в някаква степен отстъп от демократичните принципи. Не разбраха, че моето вето беше шанс, подадена ръка, за да се чуят аргументите, за да се обясни за какво се харчат народните пари”, каза държавният глава.

„Това, което се видя още от първите дни на идеята, че би могло да има вето, беше: президентът стартира война, президентът обявява дуел. Питам правото на вето не е ли конституционно право на държавния глава. Каква война, кой измисля тази война? Аз имам елементарното право. Голяма част от обществото имаше съмнения. Моите аргументи бяха всичко друго, но не и политически. Това, че не бяха чути, е друга тема”, заяви президентът.

„В президентството коалиции няма да се правят докато аз съм президент, защото искам да бъда президент обедините, а обединението минава през това, че президентската институция ще помага, но и ще показва грешките”, гарантира Плевнелиев.

„Заявявам категорично – и догодина ще отида на вечерята- ифтар. Аз отидох да уважа българските мюсюлмани, както уважавам българските евреи и както уважавам българските католици”, посочи президентът.

За самата вечеря той обясни: „На вечерята си говорих с всички и си говори за чисто човешките послания”. Той посочи, че е получил много благодарности от гръцки и други дипломати от балкански страни за това, което прави за етническата толерантност в България. „Празникът ифтар е празник, в който мюсюлманите режат от хляба си, от малкото, което имат за да дадат на съседа си. Аз отидох там за добросъседство”, каза още Росен Плевнелиев.