Народното събрание преодоля поредното вето на президента Росен Плевнелиев. С абсолютно мнозинство от 127 гласа "за" депутатите преодоляха ветото върху Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Нямаше гласували "против" и "въздържали се".

В гласуването участваха 77 народни представители от левицата, 28 от ДПС, 20 от "Атака" и двама независими. Депутатите от ГЕРБ осигуриха кворума, но не участваха в гласуването. Президентът върна закона за ново обсъждане на 11 април.

Президентът оспорва разпоредбите, които предвиждат право на собственост върху земеделски земи да може да придобиват физически или юридически лица, които са пребивавали или са установени в Република България повече от 5 години, като юридическите лица с регистрация по българското законодателство по-малко от 5 години може да придобиват право на собственост върху земеделски земи, когато съдружниците в дружеството, членовете на сдружението или учредителите на акционерното дружество отговарят на изискванията да са пребивавали или да са установени в България повече от 5 години.

Държавният глава смята, че конституционният критерий "гражданство" като предпоставка за придобиване на право на собственост върху земеделска земя е заменен с фактическия критерий "пребиваване", съответно с изискването за "установеност" в България повече от 5 години, и посочва, че съгласно Конституцията българските граждани и юридически лица може да придобиват земя без ограничения.

В противоречие с Конституцията текстовете въвеждат забрана за български граждани да си купят земеделска земя, ако не са пребивавали 5 години на територията на страната, посочи президентът. Според него над 2 млн. българи зад граница няма да могат да придобиват собственост върху земеделска земя и да работят в родината си.

"Не се въвеждат никакви ограничения върху българските граждани, защото всеки български гражданин е пребивавал поне 5 години в България в своя живот и опасенията на президента са напълно неоснователни", подчерта днес председателят на земеделската комисия в НС Светла Бъчварова. Нормата може да засегне единствено хора, които наскоро са придобили гражданство, обясни тя.

"Разпоредбите на закона осигуряват напълно еднакво третиране и равни възможности за придобиване на право на собственост върху земеделски земи на българските граждани и на гражданите на другите държави-членки на Европейския съюз и не въвеждат дискриминационни критерии, основани на гражданство, произход или на друг признак", увери Бъчварова.

В земеделската комисия са постъпили становища от Националната асоциация на зърнопроизводителите и от Националния съюз на земеделските кооперации в подкрепа на оспорените текстове.

От "Атака" пък призоваха ръководството на Народното събрание да направи всичко възможно, за да осигури присъствието на Росен Плевнелиев в залата, когато се разглеждат върнатите от него закони.

"Нека бъде тук и да защити своята позиция, а не да го прави по този инфантилен начин чрез публикуване на страницата на президентството – това не е сериозно. Той трябва да бъде тук, да изложи аргументи и да се черви пред нас, а ако трябва ще му осигурим и едно "Лего", за да не му е скучно", посочи Десислав Чуколов.