Бойко ме държа и търпя много повече, отколкото очаквах – на него му беше много тежко да ме защитава мен лично и политиките, които защитавах. Това призна бившият финансов министър Симеон Дянков в студиото на „Тази неделя”.

„Всеки ден спорехме за пари – на някакъв етап това започва да натежава”, призна Дянков. Той посочи, че освен това са идвали избори, а е нормална практика непопулярните министри да се освобождават преди парламентарен вот.

След като първият кабинет „Борисов” излезе в оставка, оттеглилият се по-рано Дянков обяви, че е готов да работи за правителството, от тогава от МС обявиха, че вече са се разделили с него. Бившият финансист №1 обясни ситуацията с 2-3 часа липса на комуникация.

По думите му повод за личната му оставка бил 800-милионен заем за зърнопроизводителите, за който бил поставен пред свършен факт, докато бил в чужбина. Той дошъл на фона на по-ранно обещание в Бюджет 2012 да не се дават пари предсрочно.

При връщането си у нас обаче Дянков трябвало да защити заема, защото средствата се набирали от банките, а те имали опасения, че ще последва нестабилност. По думите му отказване на заем можело да вкара България в криза.

Ексминистърът коментира, че е трябвало да си тръгне още в края на 2012 г., за да може друг човек да има време да навлезе в работата на МФ преди парламентарните избори.

Той определи Владислав Горанов като един от най-добрите български икономисти и посочи, че, за разлика от него, той има вече голям политически и медиен опит. Дянков изрази мнение, че снимката на сегашния министър и Делян Пеевски не може да бъде знак за зависимости, тъй като тогавашният ресор на Горанов като зам.министър (бюджетна политика) не бил свързан с евентуални корупционни интереси.

Симеон Дянков подчерта, че познава Пеевски само като депутат, докато с Цветан Василев не се е виждал никога „донякъде и нарочно” – по негово време в МФ имало практика да не се провеждат срещи с бизнесмени, а министърът странял от конференции и банкови и икономически награди.

Ексминистърът заяви, че не чувства лична вина за разрастването на КТБ, като посочи, че още в края на 2009 г. темата за трезора била подета като причина за безпокойство в МФ. Затова и на два пъти (през 2010 г. и 2011 г.) без излишна публичност от банката били изтеглени половин млрд. лева държавни пари.

Именно проблемите с банката са сред факторите, заради които, според Дянков, вторият кабинет на Бойко Борисов е в по-трудна ситуация, отколкото този, от който беше част. Друг проблем той вижда в коалиционния формат.

По отношение на самия премиер, Симеон Дянков коментира, че на Бойко Борисов предстоят още 10-15 години успехи в политиката. Двамата си говорели рядко – за финанси, а напоследък по банкови дела.