Промени в здравния и социалния сектор ще обсъжда утре Тристранният съвет. За част от предложенията в социалната сфера има постигнато съгласие още на етап комисии и те директно ще се изпратят към Министерският съвет.

Част от тези промени предвиждат заявленията за обезщетенията за безработица да могат да се подават във всяко едно от поделенията на НОИ. Сега това става само по постоянен или настоящ адрес на човека.

Освен това ще отпаднат осигурителните книжки за хората, наети от физически лица и за самоосигуряващи се. Хората, които работят не повече от 5 дни в месеца при даден работодател пък ще се осигуряват за всичко, а не само за трудова злополука и професионална болест, както е сега.

И ако тези предложения със сигурност ще станат факт, то по други се очакват много дебати.

Хартиената трудова книжка да стане електронна – предложение на бизнеса, по което се работи от миналата година.

Идеята е информацията, която сега се събира в хартиеният вариант, в бъдеще да се трупа в електронна система, която да обединява и данните от НАП и НОИ.

„Тази трудова книжка, която имам в момента, може да я загубя, може да я откраднат, може при пожар да изгори, затова електронната ще бъде по-добре да я направят, така мисля аз”, смята сервитьорката Христина Димитрова.

Достъп до електронната трудова книжка ще имат работодатели, работници и контролни органи. Като работодателите ще могат да вписват промени, случили си докато трае трудовото правоотношение.

„Би могло всеки служител да получава имейл когато се извършва промяна по неговата партида”, твърди Мария Минчева от Българска стопанска камара.

Очаква се електронната трудова книжка да намали административната тежест за бизнеса и трудово-осигурителните измами. Предвижда се в последствие тя да стане част от електронно трудово-осигурително досие на работника. То ще съдържа данни за неговите трудови правоотношения, образование и квалификация.

„Трябва комплексно да се подходи към проблема за електронизацията на документно оборота в трудово осигурителните отношения, да се направи един анализ кое може , защо трябва”, заяви Чавдар Христов, КНСБ

Социалното министерство е скептично към идеята. От публикувано писмено становище става ясно, че според ведомството тя е трудно осъществима на този етап. Изразява се и съмнение за необходимостта ѝ.

Утре Тристранният съвет трябва да вземе решение да разшири състава на работната група по тази идея, като включи и представители на НАП, НОИ и транспортното министерство.

Утре предстои сблъсък и по още една тема – предложени промени в Закона за държавния служител, с които се урежда правото на колективно договаряне и на ефективни стачки. От доста време Съвета на Европа ни мъмри затова, че тези неща не са уредени в закон. И синдикита и работодатели обаче имат забележки по разписаните текстове, така че се очаква темата да не мине без спорове.