35-годишна българка може да прекара целия си живот в американски затвор. Гергана Червенкова чака решение дали ще бъде екстрадирана в Съединените щати. Там я чака съдебно дело за нелегална търговия с медикаменти.

Когато на 30 ноември миналата година спецполицаи влизат в къщата на счетоводителката Гергана, мъжа ѝ Димо и двете им малки деца не подозират, че това гостуване е призовка за 68 години затвор в САЩ.

След няколко дни Гергана е освободена, но от телевизионния екран вече бившият вътрешен министър е обявил жената за организатор на голяма престъпна група за разпространение на наркотици по интернет. В следващите месеци Гергана ще разбере, че е въвлечена в подсъден бизнес, организиран от други хора.

До ареста тя знае, че е финансов мениджър на „БГ глобъл сървисиз”, че фирмата поддържа сайта „Юромедонлайн” и е собственост на бившия директор на „Актавис” Кристиян Сверисон. Гергана и служителите в кол центъра не са имали съмнение, че вършат нещо незаконно.

В американския обвинителен акт за незаконна търговия с контролирани медикаменти, конспирация и пране на пари за милиони долари, Гергана е наредена сред 9 американски лекари и фармацевти, получили много пари от бизнеса през последните 2 години.

Бившият директор на "Актавис" Кристиян Сверисон, наел Гергана за сайта, не е обвиняем. Той, според служителите, е контролирал организацията на търговията през сайта.

Разследването е водено от американската служба за борба с наркотиците. Агенти на ДЕА си поръчали по интернет няколко силни болкоуспокояващи лекарства, които по закон трябва да се продават само с рецепта. Никой не ги прегледал, нямали предписание, получили пратката, проследили кореспонденцията между фармацевтите, лекарите и сайтовете, и така очертали мрежата.

Поръчаните на страницата лекарства пристигали в аптеките в щатите, от там с куриерски пратки заминавали към получателите, без физически преглед.

Българката Гергана попада в разследването, тъй като тя е упълномощена от Сверисон да прави справки за поръчките и води кореспонденция с лекарите. На нейната електронна поща са сметките на лекарите от Щатите, но тя не е нареждала плащания.

Историята на фирмата - собственик на сайта показва колко плитко е стигнало американското разследване, обявявайки Гергана за организатор. Американците са проследили явната кореспонденция, но не и пътя на парите.

„Юромедонлайн” е регистрирана във Великобритания и всъщност е с маскирана в офшорки. Има много директори в свързани фирми, чиято принадлежност също не е ясна. Конгломератът от кухи фирми не води към собствеността.

Двама от директорите на такива, свързани с „Юромедонлайн” фирми, – „БГ глобал сървисиз” и „К консулт”, са българи. През единия от тях - Георги Колев, са минавали всички плащания към лекарите и фармацевтите за поръчаните лекарства. Той, съпругата му и нейния баща - също директор на фирма в Лондон, са разпитани само като свидетели. Те отказаха да разговарят с екипа на bTV.

След арестите Кристиян Сверисон заема фиктивна длъжност - „маркетинг консултант" в лондонската фирма, на която уж е собственик. Той поема и разноските по защитата на Гергана. Всички обвиняеми, освен българката, са освободени под гаранция. Някои от лекарите са гарантирали свободата си с половин милион долара.

Вече втора седмица Гергана е арестувана и чака дело за екстрадиция. Решението дали да бъде предадена на американските власти, ще се вземе след 20 дни.

„Надявам се България да не допусне такова безумие. Обичам си много децата и ми липсват много”, казва Гергана. Ако обвиненията се докажат, Гергана може да лежи между 40 и 70 години в американски затвор.

Официалната версия пред децата на Гергана е, че тя е в командировка. Това разказа в предаването „Хрътките” съпругът ѝ Димо. Той си обяснява факта, че ексвътрешният министър Цветан Цветанов е обявил Гергана за бандит, с това, че е трябвало да се похвали с нещо след посещението си в САЩ. Димо се моли жена му да не бъде екстрадирана в Щатите, въпреки че адвокатите казват, че има много малка вероятност желанието му да се сбъдне.