Писането на ръка срещу “тъчването” на дисплея. Защо е важно за децата да извайват букви с химикалка? Разговор с логопеда Милка Игнатова. 

“Ръчното писане активизира много сетива като допир, зрение дори и мирис. То е от изключителна важност за развитието на фината и грубата моторика. Детето подобрява концентрацията си, възприема информацията по-добре и я запаметява”, заяви Игнатова.

“Грубата моторика се развива още в ранна детска възраст, движения като дърпане, скачане, катерене, пълзене дори още от началото, когато бебенцето започва да сяда и да прави първите си крачки. Когато детето има добре развита груба моторика това е една добра основа за развитието и на фина моторика - движения на ръцете от китките надолу. Всички свързани неща, които правят децата с пръстчетата - хващане, мачкане, лепене”, добавя още тя.

Упражненията за фина моторика при децата са от изключителна важност и могат да бъдат практикувани в домашни условия. Ето няколко примера:

  • Нанизване на макарони на конец;
  • Направа на герданчета;
  • Свързване по пунктирана линия;
  • Оцветяване на фигурки в рамка;
  • Писане на букви и цифри.

“Колкото по-късно въведем технологиите в живота на детето, то ще има толкова по-малък интерес към тях впоследствие. Родителите трябва да се стараят да заинтригуват детето си с интересни занимания, които да отвличат вниманието му от дигиталния свят”, препоръчва Игнатова.

Автор: Каролина Занкова