Цветана Пиронкова постигна изключителен успех като победи третата в световната ранглиста Агниешка Радванска с 6:2, 6:4 в мач от първия кръг на турнира в Ийстбърн. Така най-добрата българска тенисистка започна изключително сезона на тревна настилка.

Пиронкова постигна четири пробива в срещата и допусна само един. В следващия кръг българката ще играе срещу победителката от двубоя между Стефани Дюбоа и Карла Суарес Наваро, който започва по-късно през деня.

Мачът стартира равностойно и двете тенисистки печелиха подаванията си. В петия гейм Пиронкова сервираше и бе на крачка да допусне пробив, но успя да спечели подаването си. В следващия гейм пловдивчанката стигна и за първи път до брейкпойнт, от който се възползва и взе гейма за 5:2.

При следващото подаване на Радванска Пиронкова стигна до 40:15 и получи две възможности да приключи сета. Поставената под номер едно в схемата отрази както тях, така и третата точка за пробив пред българката, но Пиронкова стигна до четвърти сетбол, при който не сбърка. Така взе първата част с 6:2.

Във втория сет българката бе пробита при второто си подаване, но веднага след това взе сервиз гейма на Радванска и изравни резултата в сета. При 4:4 гейма на българката й се наложи да отразява брейкпойнт. След три поредни точки Пиронкова направи резултата 5:4. В следващия гейм Пиронкова поведе с 40:15. Третата в света спаси първия мач бол, но бълрката се възползва от втория си шанс и стигна до победата след 1 час и 11 минути игра.

Това е осма победа за българската ракета над тенисистка от топ 10 от общо 26 мача в кариерата й, сочи статистиката. С победата си Пиронкова прекъсна серията от седем поредни загуби от Радванска и намали общия резултат от двубоите си с полякинята на 2:8.

Успехът в мача дава на Пиронкова 60 точки за ранглистата и 8400 долара от наградния фонд на турнира.