Средните пенсии на жените у нас са с повече от 200 лв. по-ниски от тези на мъжете. Това показват официалните данни на Националния осигурителен институт (НОИ).

За 2023 г. дамите са получавали средно малко над 680 лв. срещу над 900 лв. за мъжете.

Тенденцията не е отсега – преди 10 години разликата е била 140 лв., отново в полза на мъжете. Освен това значително повече мъже получават максималните пенсии от 3400 лв. – над 1000, срещу едва 300 дами със същия доход.

Основните причини за разликите в пенсиите е по-краткият трудов стаж на жените и разликата в заплатите, които обичайно са по-ниски за дамите. Роля играе и майчинството, през което заплатите на практика се замразяват.

„От гледна точка на осигурителната система мъжете и жените са равнопоставени. Ако погледнете очакваната продължителност на живота разликата е 7 години. Тоест жените по-дълго време взимат по-малка пенсия, а мъжете по-кратко – една по-голяма. Но пенсията е нещо, с което трябва да оцеляват месец за месец. И от тази гледна точка разликата е много значителна“, коментира Адриан Николов от Института за пазарна икономика.

Промяна може да има най-рано след 30 години – ако се стопи разликата в заплатите на двата пола.

„Традиционно строителството е единствената дейност, в която жените взимат по-висока заплата. Там мъжете извършват обща работа, а жените – мениджмънт, това им позволява да взимат по-високи заплати“, каза още Николов.

Снимка: iStock

По данни на Евростат в България разликата между заплатите на мъжете и жените е 13% в полза на силния пол. В Естония – възнагражденията на дамите са с 20% по-ниски. А в Люксембург обратно: нежния пол печели повече макар и с малко.